Az indiai citromfű (Cymbopogon citratus) egy Délkelet-Ázsiából származó, de ma már világszerte termesztett fűféle. Jellegzetes, frissítő, citromos illata és íze miatt kedvelt. Számos jótékony tulajdonsággal rendelkezik, melyeknek köszönhetően széles körben alkalmazzák.
Főbb tulajdonságai közé tartozik: gyulladáscsökkentő, antibakteriális, gombaölő és antioxidáns hatás. A citromfű illóolaja tartalmaz citrált, geraniolt és limonént, melyek hozzájárulnak ezekhez a hatásokhoz. Ezenkívül segíthet a stressz csökkentésében és az emésztés javításában is.
Felhasználási lehetőségei rendkívül sokrétűek:
- Élelmiszeripar: Ázsiai konyha elengedhetetlen alapanyaga, levesek, curryk, teák ízesítésére használják. Frissen vagy szárítva is hozzáadható ételekhez.
- Gyógyászat: Teája segíthet enyhíteni a megfázás tüneteit, csökkentheti a lázat és a fejfájást. Külsőleg alkalmazva bőrgombásodás kezelésére is alkalmas.
- Aromaterápia: Illóolaját párologtatva frissítő és nyugtató hatást érhetünk el. Segíthet a koncentráció javításában és a fáradtság leküzdésében.
- Kozmetika: Bőrápoló termékekben is megtalálható, mivel összehúzó és tisztító hatással rendelkezik. Segíthet a pattanások kezelésében és a bőr zsírosságának csökkentésében.
Az indiai citromfű legfontosabb tulajdonsága, hogy természetes módon segíthet a szervezet védekezőképességének erősítésében, miközben élvezetes ízével és illatával hozzájárul a jó közérzethez.
Fontos megjegyezni, hogy bár a citromfű általában biztonságosnak tekinthető, terhesség és szoptatás alatt, illetve bizonyos gyógyszerek szedése esetén konzultáljunk orvosunkkal a használatáról.
Mi az az indiai citromfű? Botanikai jellemzők és elterjedés
Az indiai citromfű (Cymbopogon citratus), más néven nyugat-indiai citromfű, egy trópusi évelő növény, amely Délkelet-Ázsiából, pontosabban Indiából származik. A perjefélék (Poaceae) családjába tartozik. Jellemzője a sűrű, bokros növekedés, akár 1-2 méter magasra is megnőhet. A levelek hosszúak, keskenyek, zöldek és jellegzetes citromillatúak, melyet a bennük található illóolajok okoznak.
Botanikai szempontból fontos megjegyezni, hogy több különböző Cymbopogon faj létezik, melyek mindegyike rendelkezik valamilyen szintű citromillattal, de a Cymbopogon citratus az, amelyik a legszélesebb körben elterjedt és a leginkább keresett a kulináris és gyógyászati felhasználás terén. Más fajok, mint például a Cymbopogon flexuosus (kelet-indiai citromfű) hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, de az aroma és az illóolaj összetétele eltérő lehet.
Az indiai citromfű eredeti elterjedési területe India és Srí Lanka, de mára széles körben termesztik a trópusi és szubtrópusi régiókban, beleértve Dél-Amerikát, Afrikát és Ausztráliát.
A növény számára a meleg, napos helyek és a jó vízelvezetésű talaj ideálisak. Nem tűri a fagyot, ezért hűvösebb éghajlaton cserepes növényként nevelik, és télen beltérbe kell vinni. A szaporítása történhet magról vagy tőosztással. A tőosztás az elterjedtebb módszer, mivel gyorsabb és biztosabb eredményt hoz.
A kereskedelemben leggyakrabban friss, szárított vagy por formájában találkozhatunk vele. Az illóolajat gőzdesztillációval nyerik ki a levelekből.
Az indiai citromfű kémiai összetétele és hatóanyagai
Az indiai citromfű (Cymbopogon citratus) illóolajának kémiai összetétele rendkívül komplex és változó lehet, függően a termesztési körülményektől, a növény fajtájától és a feldolgozási módszerektől. Azonban a főbb komponensek általában állandóak és felelősek a növény jellegzetes illatáért és gyógyhatásaiért.
A citromfű illóolajának legfontosabb hatóanyaga a citrál, amely a geraniál (alfa-citrál) és a nerál (béta-citrál) izomerjeinek keveréke. A citrál mennyisége az illóolajban gyakran eléri a 70-85%-ot is, ami meghatározza a citromfű minőségét és aromás profilját. A citrál felelős a citromos, frissítő illatért, és számos biológiai aktivitással rendelkezik, beleértve az antimikrobiális, gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatásokat.
További fontos komponensek:
- Mircén: Jelentős mennyiségben van jelen, hozzájárul a citromfű aromájához és potenciális fájdalomcsillapító hatással rendelkezik.
- Geraniol: Virágos, rózsaszerű illatot kölcsönöz az olajnak, és antimikrobiális tulajdonságokkal is rendelkezik.
- Limonén: Citrusfélékre emlékeztető illatú, antioxidáns hatású terpén.
- Citronellal: Bár kisebb mennyiségben van jelen, fontos illatkomponens, és rovarriasztó hatással bír.
Az illóolaj összetétele mellett a citromfű tartalmaz flavonoidokat, fenolsavakat és egyéb antioxidánsokat is, amelyek hozzájárulnak a növény egészségre gyakorolt jótékony hatásaihoz. Ezek az anyagok segíthetnek a szabad gyökök semlegesítésében és a sejtek védelmében.
A citrál magas koncentrációja az indiai citromfűben kulcsfontosságú a növény gyógyászati és aromaterápiás alkalmazásai szempontjából.
Fontos megjegyezni, hogy az illóolaj kémiai összetétele nagymértékben befolyásolhatja a citromfű hatékonyságát. Például, a magasabb citrál tartalmú olajok erősebb antimikrobiális hatással rendelkezhetnek, míg a magasabb mircén tartalmú olajok inkább fájdalomcsillapításra alkalmasak.
A citromfű különböző részei – a levelek, a szár – eltérő mennyiségben tartalmazhatják ezeket a hatóanyagokat. A levelek általában gazdagabbak illóolajban, ezért ezeket használják leggyakrabban a gyógyászatban és az aromaterápiában.
Az indiai citromfű hagyományos felhasználása az ájurvédában és más népi gyógyászatokban

Az indiai citromfű (Cymbopogon citratus) évezredek óta fontos szerepet tölt be az ájurvédában és más népi gyógyászatokban, elsősorban Dél- és Délkelet-Ázsiában. A gyógyászatban használt részei legfőképpen a levelei és a szára.
Az ájurvéda a citromfüvet tridoshikus gyógynövényként tartja számon, ami azt jelenti, hogy mindhárom doshára (vata, pitta, kapha) jótékony hatással van, egyensúlyt teremtve a szervezetben. Gyakran használják emésztési problémák, például puffadás, gyomorégés és hasmenés kezelésére. Úgy vélik, hogy serkenti az emésztőnedvek termelődését és javítja a tápanyagok felszívódását.
A népi gyógyászatban az indiai citromfüvet széles körben alkalmazzák lázcsillapítóként és fájdalomcsillapítóként. A levelekből készült tea hatékony lehet enyhe fejfájás, izomfájdalmak és ízületi fájdalmak enyhítésére. Külsőleg alkalmazva, a citromfűolaj segíthet a reuma és az idegzsába tüneteinek csökkentésében.
A légzőszervi megbetegedések kezelésében is fontos szerepet játszik. A citromfű illóolaja antiszeptikus és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, ezért inhaláció formájában használják megfázás, influenza és bronchitis esetén. Segít tisztítani a légutakat és enyhíteni a köhögést.
Az indiai citromfű diuretikus hatásáról is ismert, ami azt jelenti, hogy serkenti a vizeletkiválasztást. Ezáltal segíthet a szervezet méregtelenítésében és a vízvisszatartás csökkentésében. A népi gyógyászatban gyakran használják vese- és húgyúti problémák kezelésére.
A bőrgyógyászatban a citromfűolajat gombás fertőzések és bőrgyulladások kezelésére alkalmazzák. Antimikrobiális tulajdonságai segítenek a kórokozók elpusztításában és a gyulladás csökkentésében. A citromfűolaj emellett a rovarcsípések okozta viszketés enyhítésére is alkalmas.
Az ájurvéda úgy tartja, hogy az indiai citromfű rendszeres fogyasztása erősítheti az immunrendszert, javíthatja a memóriát és csökkentheti a stresszt.
Fontos megjegyezni, hogy bár az indiai citromfű számos jótékony hatással rendelkezik, használata előtt mindig konzultáljunk orvosunkkal, különösen terhesség, szoptatás vagy meglévő egészségügyi problémák esetén. A túlzott fogyasztása mellékhatásokat okozhat.
Az indiai citromfű tudományosan igazolt gyógyhatásai: Fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságok
Az indiai citromfű (Cymbopogon citratus) nem csupán egy kellemes illatú növény, hanem számos tudományosan igazolt gyógyhatással is rendelkezik. Ezek közül kiemelkednek a fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságai, melyek széleskörű felhasználását teszik lehetővé.
A fájdalomcsillapító hatás elsősorban a citromfűben található vegyületeknek köszönhető, melyek képesek befolyásolni a fájdalomérzékelésben szerepet játszó idegpályákat. Kutatások kimutatták, hogy a citromfű kivonata hatékony lehet enyhe és közepes fájdalmak, például fejfájás, izomfájdalom és menstruációs görcsök enyhítésére. Ezen kívül, a népgyógyászatban régóta használják reumatikus fájdalmak kezelésére is.
A gyulladáscsökkentő hatás a citromfűben található flavonoidoknak és más antioxidánsoknak tulajdonítható. Ezek a vegyületek képesek semlegesíteni a szabad gyököket, melyek a gyulladásos folyamatok egyik fő okozói. Tanulmányok igazolják, hogy a citromfű segíthet csökkenteni a gyulladást a szervezetben, ami kedvező hatással lehet olyan betegségekre, mint az ízületi gyulladás és más autoimmun betegségek. Külsőleg alkalmazva pedig enyhítheti a bőr irritációját és gyulladását.
A citromfű legfontosabb tulajdonságai közé tartozik, hogy komplex módon képes hatni a szervezetre, egyszerre csillapítva a fájdalmat, csökkentve a gyulladást és védve a sejteket a káros oxidatív stressztől.
Az antioxidáns tulajdonságok szintén kulcsfontosságúak a citromfű gyógyhatásai szempontjából. A benne található vegyületek, mint például a citrál és a geraniol, hatékonyan védik a sejteket a szabad gyökök okozta károsodástól. Ez a védelem hozzájárulhat a krónikus betegségek, például a szív- és érrendszeri betegségek, a rák és az idegrendszeri degeneratív betegségek kockázatának csökkentéséhez. Az antioxidánsok emellett hozzájárulnak az immunrendszer erősítéséhez és a szervezet általános egészségének megőrzéséhez.
A citromfű ezen tulajdonságait kihasználva különböző formákban alkalmazható: tea, illóolaj, krémek és kivonatok formájában. Fontos azonban megjegyezni, hogy a citromfű fogyasztása vagy használata előtt érdemes konzultálni orvosával, különösen terhesség, szoptatás vagy valamilyen krónikus betegség esetén.
Antibakteriális és gombaellenes hatás: Az indiai citromfű a fertőzések elleni harcban
Az indiai citromfű egyik legértékesebb tulajdonsága az antibakteriális és gombaellenes hatása. Számos kutatás igazolta, hogy a citromfűben található vegyületek, különösen a citrál, hatékonyan veszik fel a harcot a különböző baktériumokkal és gombákkal szemben. Ez a tulajdonsága teszi az indiai citromfüvet kiváló természetes gyógymóddá a fertőzések kezelésében és megelőzésében.
A citromfű illóolaja például in vitro vizsgálatokban bizonyította hatékonyságát olyan baktériumok ellen, mint a Staphylococcus aureus (ami a bőrfertőzésekért felelős lehet) és az Escherichia coli (ami húgyúti fertőzéseket okozhat). Ezen felül, gombaellenes hatása révén segíthet a candida fertőzések, például a szájpenész vagy a hüvelygomba kezelésében is.
A citromfű hatékonysága abban rejlik, hogy károsítja a baktériumok és gombák sejtfalát, így megakadályozza azok szaporodását és terjedését.
Fontos megjegyezni, hogy az indiai citromfű nem helyettesíti az orvosi kezelést, de kiváló kiegészítő terápia lehet. Például, a citromfűből készült tea fogyasztása segíthet a szervezetnek a fertőzések leküzdésében, míg a citromfű illóolaját külsőleg alkalmazva enyhíthetjük a bőrfertőzések tüneteit.
Felhasználási lehetőségek:
- Bőrfertőzések kezelése: Citromfűolaj hígítva alkalmazható a bőrön.
- Szájüregi fertőzések megelőzése: Citromfű tartalmú szájvíz használata.
- Húgyúti fertőzések kiegészítő kezelése: Citromfű tea fogyasztása.
- Lábgomba kezelése: Citromfű olajos lábfürdő.
Bár az indiai citromfű általában biztonságosnak tekinthető, használata előtt ajánlott orvoshoz fordulni, különösen terhesség vagy szoptatás alatt, illetve ha valaki allergiás a növényre.
Az indiai citromfű hatása az emésztésre: Gyomornyugtató és puffadásgátló hatás
Az indiai citromfű emésztésre gyakorolt jótékony hatásai régóta ismertek és elismertek. Különösen a gyomornyugtató és puffadásgátló tulajdonságai miatt kedvelt gyógynövény.
A citromfűben található vegyületek, mint például a citrál, segítenek ellazítani a gyomor simaizmait, ezzel csökkentve a görcsöket és a kellemetlen érzést. Ez különösen hasznos lehet irritábilis bél szindrómában (IBS) szenvedők számára, akik gyakran tapasztalnak hasi fájdalmat és diszkomfortot.
A puffadás ellen is hatékonyan alkalmazható. A citromfű elősegíti a gázok távozását a szervezetből, ezáltal enyhítve a teltségérzetet és a kellemetlen feszülést a hasban. Ez a hatás nagyrészt a benne található illóolajoknak köszönhető, amelyek karminatív (szélhajtó) tulajdonságokkal rendelkeznek.
Az indiai citromfű rendszeres fogyasztása hozzájárulhat az emésztőrendszer egészségének megőrzéséhez, csökkentve a gyomorpanaszokat és a puffadást.
A citromfű tea formájában a leggyakrabban fogyasztott. A tea elkészítése egyszerű: forrázzunk le egy teáskanálnyi szárított vagy friss citromfüvet, hagyjuk állni 5-10 percig, majd szűrjük le. Naponta 1-2 csésze tea fogyasztása javasolt az emésztési problémák enyhítésére.
Fontos megjegyezni, hogy bár a citromfű általában biztonságosnak tekinthető, bizonyos esetekben mellékhatásokat okozhat, például allergiás reakciót vagy gyomorirritációt. Terhesség és szoptatás alatt, valamint bizonyos gyógyszerek szedése esetén ajánlott konzultálni orvossal a citromfű fogyasztása előtt.
Az indiai citromfű a stresszoldásban és a mentális egészség támogatásában

Az indiai citromfű régóta ismert stresszoldó és hangulatjavító tulajdonságairól. Illóolaja, melyet gőzdesztillációval nyernek ki, tartalmaz olyan vegyületeket, mint a citrál és a geraniol, melyekről kimutatták, hogy csökkentik a szorongást és elősegítik a relaxációt.
Számos kutatás vizsgálta a citromfű hatását a stresszre és a mentális egészségre. Egyes tanulmányok szerint a citromfű illóolajának inhalálása csökkentheti a kortizolszintet, ami a szervezet fő stresszhormonja. Ezáltal segíthet a stressz kezelésében és a szorongás enyhítésében.
A citromfű tea fogyasztása is népszerű módszer a stresszoldásra. A tea enyhe nyugtató hatással rendelkezik, mely segíthet a relaxációban és az elalvásban. Különösen hasznos lehet azok számára, akik álmatlansággal küzdenek, melyet stressz vagy szorongás okoz.
Az egyik legfontosabb tulajdonsága az, hogy természetes módon segíthet az idegrendszer egyensúlyának helyreállításában, anélkül, hogy káros mellékhatásokat okozna.
A citromfű felhasználási lehetőségei a stresszoldásban és a mentális egészség támogatásában:
- Aromaterápia: Diffúzorban párologtatva a citromfű illóolaja segíthet a stressz csökkentésében és a hangulat javításában.
- Masszázsolaj: Hordozóolajjal (pl. mandulaolajjal) keverve a citromfű illóolaja masszázshoz használható, mely segíthet a feszültség oldásában.
- Tea: A citromfű tea rendszeres fogyasztása hozzájárulhat a nyugodt és kiegyensúlyozott lelkiállapot fenntartásához.
- Fürdővíz: Pár csepp citromfű illóolaj a fürdővízbe cseppentve segíthet a relaxációban és a stresszoldásban.
Fontos megjegyezni, hogy bár a citromfű általában biztonságosnak tekinthető, terhes nőknek és szoptató anyáknak ajánlott konzultálniuk orvosukkal a használata előtt. Ezenkívül, egyes emberek allergiásak lehetnek a citromfűre, ezért ajánlott először kis mennyiségben kipróbálni.
Az indiai citromfű alkalmazása a szépségápolásban: Bőr- és hajápolási előnyök
Az indiai citromfű (Cymbopogon citratus) nem csupán kulináris élvezeteket nyújt, hanem a szépségápolásban is értékes szerepet tölt be. Illóolaja különösen népszerű a bőr- és hajápolási termékekben, köszönhetően antibakteriális, gombaellenes és gyulladáscsökkentő tulajdonságainak.
Bőrápolás: Az indiai citromfű illóolaja hatékonyan veszi fel a harcot a pattanásokkal és a zsíros bőrrel. Összehúzó hatása révén segít a pórusok tisztításában és összehúzásában, csökkentve a bőr fényességét és a mitesszerek kialakulását. Emellett antioxidánsokban gazdag, így védelmet nyújt a szabad gyökök káros hatásai ellen, lassítva a bőr öregedési folyamatait. A citromfűolaj használata előtt mindig végezzünk bőrpróbát, mivel irritációt okozhat, különösen érzékeny bőr esetén. Ajánlott hordozóolajjal (pl. jojoba-, mandula- vagy szőlőmagolajjal) hígítani.
Hajápolás: A hajápolásban az indiai citromfű elsősorban a fejbőr egészségének megőrzésében játszik szerepet. Segít a korpásodás elleni küzdelemben, mivel gombaellenes tulajdonságai révén gátolja a Malassezia gomba szaporodását, amely gyakran felelős a korpásodásért. Emellett serkenti a hajhagymák vérkeringését, elősegítve a hajnövekedést és erősítve a hajszálakat. Zsíros haj esetén különösen előnyös, mivel szabályozza a faggyútermelést, így a haj hosszabb ideig marad friss és tiszta.
Az indiai citromfű illóolajának rendszeres, de óvatos használata jelentősen javíthatja a bőr és a haj állapotát, természetes megoldást kínálva a különböző problémákra.
Felhasználási lehetőségek:
- Arcvíz: Néhány csepp citromfűolaj hígítva vízzel vagy hidrolátummal (pl. rózsavíz) frissítő és tisztító arcvízként használható.
- Hajöblítő: Citromfű teával történő hajöblítés fényesebbé és erősebbé teheti a hajat.
- Sampon és kondicionáló: Keverjünk néhány csepp citromfűolajat a samponunkba vagy kondicionálónkba a fejbőr egészségének javítása érdekében.
- Masszázsolaj: Hígított citromfűolajjal végzett masszázs segíthet a bőr tónusának javításában és a cellulit csökkentésében.
Fontos megjegyezni, hogy az indiai citromfű illóolaja erős koncentrációjú, ezért mindig hígítva kell használni. Terhesség és szoptatás alatt, valamint bizonyos egészségügyi problémák esetén konzultáljunk orvosunkkal a használat előtt.
Indiai citromfű a konyhában: Receptek és felhasználási módok
Az indiai citromfű a konyhában egy sokoldalú fűszernövény, amely friss, citrusos ízt kölcsönöz az ételeknek. Gyakran használják ázsiai konyhákban, különösen a thai, vietnámi és indiai ételekben. A növény alsó, fehér részét használják főzéshez, mivel ez a rész tartalmazza a legtöbb aromát.
Felhasználási módjai rendkívül változatosak. Lehet egészben hozzáadni levesekhez, curry-khez és pörköltekhez, majd tálalás előtt eltávolítani. Apróra vágva vagy pépesítve közvetlenül is belekeverhetjük az ételekbe. A citromfű íze jól harmonizál a gyömbérrel, a chilivel, a fokhagymával és a korianderrel.
Íme néhány példa a felhasználására:
- Levesek: A Tom Yum leves elengedhetetlen összetevője.
- Curry-k: Zöld és vörös curry paszták alapvető eleme.
- Pörköltek: Hozzáadva egyedi, frissítő ízt ad.
- Marinádok: Húsok, halak és zöldségek pácolásához kiváló.
- Teák és italok: Frissítő citromfű tea készíthető belőle.
A citromfű ízesítőként való használatának kulcsa a megfelelő előkészítés. A külső, kemény leveleket el kell távolítani, és csak a puha, belső részt szabad felhasználni. A felhasználandó szárat enyhén meg kell zúzni, hogy az aromák jobban kioldódjanak.
Recept ötletek:
- Citromfűves csirkeleves: Csirkehúsleves alapra, citromfűvel, gyömbérrel és chilivel ízesítve.
- Thai zöld curry: Citromfű, galangal, chili és más fűszerek felhasználásával készült curry pasztával.
- Citromfűvel pácolt garnéla: Garnélarák citromfűvel, fokhagymával és szójaszósszal pácolva, majd megsütve vagy grillezve.
A citromfű szárított formában is kapható, de a friss változata sokkal intenzívebb ízt biztosít. Ha nincs friss citromfű kéznél, használhatunk citromfű olajat vagy pasztát is, de ezek íze kevésbé friss.
Az indiai citromfű illóolaj: Kinyerés, felhasználás és terápiás előnyök
Az indiai citromfű illóolajának kinyerése leggyakrabban gőzdesztillációval történik. A friss vagy szárított növényi részeket, leginkább a leveleket, gőznek teszik ki, mely magával viszi az illóolajat. A gőz lehűtése után a víz és az olaj szétválik, így nyerhető ki a tiszta illóolaj.
Felhasználása rendkívül sokoldalú. Az aromaterápiában stresszoldó és hangulatjavító hatása miatt kedvelt. Párologtatóba cseppentve frissítő, citrusos illatot áraszt, mely segíthet a koncentrációban és a fáradtság leküzdésében. Masszázsolajba keverve izomfájdalmak enyhítésére használható, mivel gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító tulajdonságokkal rendelkezik.
Az indiai citromfű illóolaj egyik legfontosabb terápiás előnye a fertőtlenítő hatás.
Baktérium-, vírus- és gombaellenes tulajdonságai révén hatékonyan alkalmazható a bőrön lévő kisebb sérülések, vágások kezelésére, valamint a lábgomba elleni küzdelemben. Hígítva alkalmazva segíthet a pattanások és a bőrgyulladások csökkentésében is. Emellett rovarriasztóként is funkcionálhat, elűzve a szúnyogokat és más rovarokat.
Óvatosan kell bánni vele! Az illóolaj tömény formában irritáló lehet a bőr számára, ezért mindig hígítva kell használni, például hordozóolajjal (jojobaolaj, mandulaolaj stb.). Terhesség és szoptatás alatt, valamint gyermekek esetében használata előtt érdemes orvoshoz fordulni.
Az indiai citromfű illóolaj tehát egy értékes természetes szer, mely számos területen hasznos lehet az egészségünk megőrzésében és a jó közérzetünk javításában.
Hogyan termeszthetünk indiai citromfüvet otthon?

Az indiai citromfű otthoni termesztése meglepően egyszerű, és friss, illatos levelekhez juthatunk a konyhánkba vagy a kertünkbe. A növény a napos, meleg helyeket kedveli, ezért válasszunk számára egy napfényes ablakpárkányt vagy egy védett helyet a kertben.
Az indiai citromfű szaporítására többféle módszer létezik. A leggyakoribb a tőosztás, amit a növény átültetésekor végezhetünk el. Vásárolhatunk gyökeres növényt is kertészetekben, vagy akár gyökeresedésre késztethetünk levágott szárakat vízben. Ehhez vágjunk le egy egészséges szárat a növényről, távolítsuk el az alsó leveleket, és helyezzük vízbe. Néhány hét múlva gyökereket fog ereszteni, ekkor ültethetjük el cserépbe.
A talaj legyen jó vízelvezetésű és tápanyagban gazdag. A rendszeres öntözés elengedhetetlen, különösen a meleg nyári hónapokban. Ügyeljünk arra, hogy a talaj mindig nedves legyen, de ne álljon a vízben. A növényt tápoldatozhatjuk is havonta egyszer, hogy serkentsük a növekedését.
A citromfű leveleit folyamatosan szüretelhetjük, amint elérik a megfelelő méretet. Vágjuk le a szárakat a tövénél, így a növény új hajtásokat fog hozni. A friss leveleket azonnal felhasználhatjuk, vagy szárítva tárolhatjuk.
A legfontosabb, hogy a citromfű számára biztosítsunk elegendő napfényt és vizet, valamint védjük a fagyoktól.
Télen, ha a növényt cserépben tartjuk, vigyük be egy fagymentes helyre. A ritkább öntözés elegendő ilyenkor, és a tavaszi visszavágással serkenthetjük a növény újbóli növekedését.
Az indiai citromfű mellékhatásai és ellenjavallatai
Bár az indiai citromfű általában biztonságosnak tekinthető, fontos tisztában lenni a lehetséges mellékhatásokkal és ellenjavallatokkal. Néhány embernél allergiás reakciók léphetnek fel, melyek bőrkiütésben, viszketésben vagy légzési nehézségekben nyilvánulhatnak meg. Ha ilyen tüneteket tapasztal, azonnal hagyja abba a használatát.
Nagy mennyiségben fogyasztva gyomorpanaszokat, hányingert vagy hasmenést okozhat. Terhesség és szoptatás alatt a citromfű használata nem ajánlott, mivel nincsenek elegendő adatok a biztonságosságáról.
Véralvadásgátló gyógyszereket szedőknek különösen figyelniük kell, mivel a citromfű befolyásolhatja a vér alvadását.
Műtét előtt legalább két héttel érdemes abbahagyni a fogyasztását. Vesebetegségben szenvedőknek konzultálniuk kell orvosukkal a használata előtt.