Az Újházi tyúkhúsleves titka a jó minőségű alapanyagokban rejlik. Fontos a szabad tartású tyúk, melynek húsa ízletesebb és táplálóbb. A leves alapját a tyúk mellett a zöldségek adják: sárgarépa, fehérrépa, karalábé, zellergumó, zöldborsó és karfiol. A hagyományos recept szerint minden zöldséget egyforma, kb. 1 cm-es kockákra kell vágni.
Az elkészítés módja is kulcsfontosságú. A tyúkot hideg vízben tesszük fel főni, majd a habot folyamatosan leszedjük. Ezután adjuk hozzá a zöldségeket, a sót, a borsot és a gyömbért. Lassú tűzön, legalább 3-4 órán át főzzük, hogy a tyúk húsa megpuhuljon és a zöldségek is átfőjenek. A hosszú főzési idő alatt az ízek összeérnek és a leves gazdag, aromás lesz.
A tálaláskor a levest a hússal és a zöldségekkel együtt kínáljuk. Gyakran tesznek bele csigatésztát vagy metéltet, de ez nem kötelező. A friss petrezselyemzölddel megszórva még ínycsiklandóbb.
A valódi Újházi tyúkhúsleves lényege a tyúk minősége és a türelem a főzés során.
Érdekesség, hogy a leves névadója Újházi Ede színész volt, aki a Gundel étteremben kísérletezte ki a receptet. A legenda szerint a színész maga járt a piacra a legjobb alapanyagokért, és személyesen felügyelte a leves elkészítését.
Variációk léteznek, például egyesek gombát is tesznek bele, vagy a tyúk helyett más szárnyast használnak. Azonban a hagyományos Újházi tyúkhúsleves mindig a fent leírt módon készül, a gondos válogatású alapanyagokból és a lassú, türelmes főzés eredményeként.
Bevezetés: A tyúkhúsleves helye a magyar konyhában és az Újházi változat különlegessége
A tyúkhúsleves kiemelkedő helyet foglal el a magyar konyhában, nem csupán egy egyszerű leves, hanem egy szinte szertartásos étel. Gyakran az ünnepi asztalok elengedhetetlen része, de a hétköznapokon is kedvelt fogás, különösen betegség idején, gyógyító hatásai miatt.
Számtalan variációja létezik, de az Újházi tyúkhúsleves mind közül a legkülönlegesebb. Nevét Újházi Ede színészről kapta, aki köztudottan nagy gourmand volt, és a legenda szerint ő maga alkotta meg, vagy legalábbis tökéletesítette ezt a gazdag, tartalmas levest. A többi tyúkhúslevestől a hozzávalók sokfélesége és a hús minősége különbözteti meg.
Az Újházi nem csupán egy leves, hanem egy komplett étkezés, melyben a tyúkhús mellett különféle zöldségek, tészták és akár gomba is helyet kaphatnak, így biztosítva a tápanyagok széles skáláját.
Míg egy egyszerű tyúkhúsleves gyorsan elkészíthető, az Újházi időt és türelmet igényel, hiszen a hús és a zöldségek lassú főzése elengedhetetlen a tökéletes íz eléréséhez. Az elkészítés során a hangsúly a minőségi alapanyagokon van, a legjobb ízélmény érdekében.
Az Újházi tyúkhúsleves tehát nem csupán egy recept, hanem egy kulináris örökség, melyet generációról generációra adunk tovább, megőrizve az eredeti ízeket és az elkészítés módját.
Újházi Ede élete és kapcsolata a leves megalkotásával
Újházi Ede (1841-1915) nem csupán egy színész volt, hanem egy igazi ínyenc és a gasztronómia szerelmese is. Habár sokan tévesen azt hiszik, hogy ő maga főzte meg a híres levest, valójában az ő kérésére, illetve az ő elképzelései alapján készítették el először. Életének jelentős részét a budapesti Nemzeti Színházban töltötte, ahol nem csak a színpadon, hanem a kulisszák mögött is központi figura volt. Szerette a jó társaságot, a finom ételeket, és a borokat, ami természetesen kihatott a gasztronómiával való kapcsolatára is.
A legenda szerint Újházi Ede gyakran látogatta a Wampetics Vendéglőt, ahol előszeretettel kísérletezett új ízekkel és receptekkel. Itt, vagy egy másik általa kedvelt étteremben kérte meg a szakácsot, hogy készítsen neki egy különleges tyúkhúslevest, ami gazdagabb, tartalmasabb és ízletesebb, mint a hagyományos változat. Ő maga adta az instrukciókat, és aktívan részt vett a recept finomításában.
Az Újházi tyúkhúsleves tehát nem egy konkrét recept feltalálásának eredménye, hanem inkább egy közös alkotómunka, ahol Újházi Ede ötletei és a szakács tudása találkozott.
A leves hamar népszerűvé vált a színészek és a művészek körében, majd fokozatosan az egész országban elterjedt. Bár pontosan nem tudjuk, hogy melyik szakács készítette el először az Újházi-féle levest, az biztos, hogy Újházi Ede neve örökre összeforrt ezzel a klasszikus magyar étellel. Ő volt az, aki inspirálta a megalkotását, és akinek a kulináris igényei formálták a leves végső karakterét. Az ő emléke él tovább minden egyes tányér Újházi tyúkhúslevesben.
A legenda: Hogyan született meg az Újházi tyúkhúsleves?

Az Újházi tyúkhúsleves eredete legendák övezte. A legelterjedtebb történet szerint Újházi Ede, a híres színész volt a névadó és a leves megalkotója. Újházi köztudottan nagy gourmand volt, és szerette a jó ételeket. Állítólag a Színi Kávéházban kérte először a különleges tyúkhúslevest, ami aztán hamar népszerűvé vált.
A történet szerint Újházi nem egyszerűen csak levest rendelt, hanem szigorú instrukciókat adott a szakácsnak a hozzávalókra és az elkészítési módra vonatkozóan. Fontos volt számára a minőségi alapanyag, a lassú főzés és a gazdag ízvilág. A levesbe kerülő zöldségek, a tyúk és a tészta gondosan válogatottak voltak.
A legenda úgy tartja, hogy Újházi ragaszkodott ahhoz, hogy a levesbe csakis öreg tyúk kerüljön, ami hosszú főzés során adja ki a legintenzívebb ízeket.
Bár a pontos recept azóta sokat változott, az alapelvek megmaradtak: a hosszú főzés, a minőségi alapanyagok és a gazdag ízvilág. Az Újházi tyúkhúsleves így vált a magyar konyha egyik ikonikus fogásává, melyet a mai napig nagy szeretettel fogyasztunk.
A tökéletes tyúkhúsleves alapja: A minőségi tyúk kiválasztása
Az Újházi tyúkhúsleves lelke a minőségi tyúk. Nem mindegy, milyen alapanyagból indulunk ki, hiszen ez határozza meg a leves ízét, színét és tápértékét. Keressünk háztáji tyúkot, lehetőleg olyat, amelyik szabadon kapirgált és természetes táplálékon nevelkedett. Ezek a tyúkok általában sárgábbak, húsuk pedig ízletesebb, mint a nagyüzemi társaiké.
A kor is fontos szempont. A túl fiatal tyúk húsa még nem elég ízletes, a túl öreg pedig rágós lehet. Ideális választás egy középkorú tyúk, amelyik már letett néhány tojást, de még nem öreg. Ezt a tyúk méretéből és csontozatából lehet megállapítani. A hús színe is árulkodó: a friss, jó minőségű tyúk húsa rózsaszínes, nem pedig szürkés vagy fakó.
Fontos, hogy ne fagyasztott tyúkot válasszunk, ha tehetjük. A friss tyúk íze összehasonlíthatatlanul jobb. Amennyiben mégis fagyasztottat kell vennünk, figyeljünk arra, hogy a csomagolás sértetlen legyen, és ne legyen rajta jégkristály, ami a kiolvasztás és újrafagyasztás jele lehet.
A tökéletes Újházi tyúkhúsleveshez tehát elengedhetetlen a gondosan kiválasztott, háztáji, középkorú tyúk, amelyik szabadon kapirgált és természetes táplálékon nevelkedett.
A tyúk kiválasztásakor érdemes a piacon, termelői piacokon vagy hentesnél vásárolni, ahol személyesen is meggyőződhetünk a minőségről, és kérdezhetünk az állat tartásáról. Ne féljünk megszagolni a tyúkot! A friss tyúknak nincs kellemetlen szaga.
A tyúk előkészítése: Tisztítás, darabolás és a húsleveshez való előkészítés fortélyai
Az Újházi tyúkhúsleves lelke a jó minőségű, tanyasi tyúk. Az előkészítés kulcsfontosságú a végeredmény szempontjából. Első lépés a alapos tisztítás: távolítsuk el a tollakat, a tokokat, és győződjünk meg róla, hogy nincsenek belső részek (tüdő, vese) a testüregben.
Ezután következik a darabolás. A hagyományos módszer szerint a tyúkot ízületeknél vágjuk szét, nem pedig a csontokat törjük. Ez azért fontos, mert így kevesebb csontszilánk kerül a levesbe. A combokat, szárnyakat különválasztjuk, a mellét pedig ketté vagy négyfelé vágjuk, attól függően, hogy mekkora a tyúk.
A farhátat és a nyakat is belefőzzük, ezek adják a leves alapját, de figyeljünk, hogy a nyak bőre ne legyen sérült. A belsőségek közül a májat és a szívet is felhasználhatjuk, de ezeket csak a főzés vége felé adjuk a leveshez, nehogy megkeményedjenek.
A tyúkhúsleveshez való előkészítés legfontosabb része, hogy a tyúkot hideg vízben tegyük fel főni. Ezáltal a hús lassan engedi ki az ízét, és a leves sokkal gazdagabb lesz.
Érdemes a tyúkot egy éjszakára sós vízben áztatni, ez segít eltávolítani a vér maradványait, és puhábbá teszi a húst. Főzés előtt alaposan öblítsük le.
A zöldségek szerepe: Milyen zöldségek kerülnek a levesbe és miért?
Az Újházi tyúkhúsleves lelke a sokféle, friss zöldség. Ezek nem csak ízt adnak, hanem táplálóvá és vitamindússá is teszik a levest. A klasszikus receptben szinte mindig megtalálható a sárgarépa, mely édességével és színével gazdagítja a levest, valamint A-vitamint is biztosít. A petrezselyemgyökér a leves alapízének fontos eleme, földes, fűszeres aromát kölcsönöz.
A zellergumó szintén elengedhetetlen, mély, karakteres íze mélységet ad a levesnek. Gyakran kerül bele karalábé is, mely enyhe, édeskés ízével finomítja a többi zöldség ízét. Nem maradhat ki a kelkáposzta sem, ami a levesnek egyedi, káposztás ízt ad.
A zöldségek aránya ízlés szerint változhat, de a lényeg, hogy minél többféle kerüljön bele. A borsó (friss vagy fagyasztott) és a zöldbab szezonális kiegészítői lehetnek, frissességet és zöld színt hoznak a levesbe. A gomba (leginkább csiperke) is gyakran feltűnik, gazdag, umami ízt adva a levesnek.
A zöldségek nem csupán kiegészítők az Újházi tyúkhúslevesben, hanem alapvető összetevők, melyek ízükkel, tápértékükkel és textúrájukkal együtt teszik a levest igazán különlegessé.
Fontos, hogy a zöldségeket ne főzzük túl, mert akkor elveszítik ropogósságukat és tápanyagaikat. A cél az, hogy a zöldségek al dente állagúak maradjanak, megőrizve frissességüket és ízüket.
A zöldségek előkészítése: Hámozás, darabolás, a zöldségek ízének kibontakoztatása

Az Újházi tyúkhúsleves lelke a gondosan előkészített zöldségekben rejlik. A hámozás során figyeljünk arra, hogy ne távolítsunk el túl sokat a zöldség húsából, hiszen sok tápanyag a héj közelében található. A sárgarépát, petrezselyemgyökeret és zellert alaposan mossuk meg, majd vékonyan hámozzuk meg. A karalábét és a zöldborsót is készítsük elő.
A darabolás kulcsfontosságú a leves ízének szempontjából. A zöldségeket nem szabad túl apróra vágni, mert akkor szétfőnek és elveszítik az ízüket. A nagyobb darabok viszont jobban megőrzik formájukat és fokozatosan engedik ki az aromájukat a levesbe. A sárgarépát és a petrezselyemgyökeret karikákra vagy félkarikákra vágjuk, a zellert kockákra. A karalábét is kockázhatjuk, vagy vágjuk hasábokra. Fontos, hogy a zöldségek nagyjából egyforma méretűek legyenek, hogy egyenletesen főjenek meg.
Az ízek kibontakoztatásának titka a lassú, türelmes főzés. A zöldségeket a tyúkhússal együtt tegyük fel főni, és hagyjuk, hogy lassan, alacsony lángon főjenek össze. Így a zöldségek íze fokozatosan fog kibontakozni, és átjárja az egész levest.
Ne feledjük a friss petrezselyemzöldet és zellerlevelet sem! Ezeket a főzés vége felé adjuk a leveshez, hogy megőrizzék frissességüket és aromájukat. A zöldségek előkészítése nem csupán technikai feladat, hanem a leves ízének alapját képezi, ezért szánjunk rá kellő időt és figyelmet!
A fűszerek titka: Mely fűszerek elengedhetetlenek és hogyan használjuk őket?
Az Újházi tyúkhúsleves lelke a megfelelő fűszerezésben rejlik. Nem szabad túlzásba vinni, de néhány alapvető fűszer elengedhetetlen a tökéletes ízélményhez. A legfontosabb a feketebors, egészben használva. Ez adja meg a leves pikáns, de nem tolakodó ízét. Körülbelül 10-15 szem borsot tegyünk a levesbe a főzés elején.
A só szintén kritikus. Kezdetben kevesebbet tegyünk bele, és kóstolás után finomítsuk az ízeket. Ne feledjük, a zöldségek is kiengedik a saját sótartalmukat!
A babérlevél elengedhetetlen a mély, aromás ízért. 2-3 levél elegendő, de a főzés végén feltétlenül vegyük ki, hogy ne keseredjen meg a leves.
A petrezselyemzöld és a zellerlevél frissen hozzáadva a legvégén adja meg a leves frissességét és aromáját. Ezeket soha ne főzzük sokáig!
Néhányan szeretnek egy csipetnyi gyömbért is hozzáadni, ez egy opcionális, de izgalmas kiegészítő lehet. Mások a lestyánra esküsznek, ami egy jellegzetes, erőteljes ízt ad a levesnek. Ha használjuk, bánjunk vele óvatosan, mert nagyon intenzív.
Fontos, hogy a fűszereket ne zsírban pirítsuk meg, hanem közvetlenül a levesbe tegyük. Így jobban megőrzik az aromájukat és nem égnek meg, ami keserű ízt okozhat.
A hagyományos Újházi tyúkhúsleves receptje lépésről lépésre
A tökéletes Újházi tyúkhúsleves elkészítése türelmet igényel, de az eredmény magáért beszél. Íme, a lépésről lépésre követhető recept, amely garantálja a sikerélményt:
- Az alapok: Vegyünk egy szép, húsos tyúkot (kb. 1,5-2 kg). Alaposan mossuk meg, és tegyük egy nagy fazékba. Öntsük fel hideg vízzel, hogy ellepje. Adjunk hozzá egy nagy fej vöröshagymát (egészben), 2-3 gerezd fokhagymát (szintén egészben), néhány szem fekete borsot, és 2-3 babérlevelet. Sózzuk ízlés szerint.
- A főzés: Forraljuk fel a levest, majd vegyük takarékra a lángot, és nagyon lassan, gyöngyözve főzzük legalább 3-4 órán át. A lényeg, hogy a hús teljesen megpuhuljon, és kiadja az ízét. A keletkező habot folyamatosan szedjük le.
- A zöldségek előkészítése: Közben készítsük elő a zöldségeket. Szükségünk lesz sárgarépára, fehérrépára, karalábéra, zellerre, zöldborsóra és gombára. A zöldségeket tisztítsuk meg, és vágjuk fel egyforma, közepes méretű darabokra.
- A zöldségek hozzáadása: Amikor a tyúk már majdnem puha, adjuk hozzá a felvágott zöldségeket a leveshez. Főzzük tovább, amíg a zöldségek is megpuhulnak, de ne főzzük szét őket!
- A tészta: Az Újházi tyúkhúsleveshez hagyományosan csigatésztát vagy cérnametéltet szokás adni. Főzzük ki külön sós vízben, majd szűrjük le.
- A tálalás: Szedjük ki a tyúkot a levesből, és hagyjuk hűlni. A levest szűrjük le, hogy tiszta, aranysárga levest kapjunk. A tyúkhúst csontozzuk ki, és vágjuk fel kisebb darabokra. Tálaláskor a levesbe tegyünk a tyúkhúsból, a zöldségekből és a tésztából. Szórjuk meg friss petrezselyemzölddel.
Tipp: Ha még gazdagabb ízt szeretnénk, a levesbe tehetünk egy kevés lestyánt is.
A hagyományos Újházi tyúkhúsleves titka a hosszan tartó, lassú főzésben rejlik, amely lehetővé teszi, hogy az ízek tökéletesen összeérjenek. A minőségi alapanyagok pedig elengedhetetlenek a kiváló végeredményhez.
Jó étvágyat!
A leves főzési ideje: Mennyi ideig kell főzni a levest a tökéletes íz eléréséhez?
Az Újházi tyúkhúsleves elkészítésének egyik kulcseleme a hosszú főzési idő. Ez az, ami igazán mély, gazdag ízt kölcsönöz a levesnek. A hagyományos receptek általában legalább 3-4 óra főzési időt javasolnak.
Fontos, hogy a leves lassan, alacsony lángon főjön. Ez lehetővé teszi, hogy a hús és a zöldségek ízei fokozatosan kioldódjanak a lébe. A túl gyors főzés nem eredményezi azt a komplex ízprofilt, ami az Újházi levest annyira különlegessé teszi.
A tökéletes Újházi tyúkhúsleves titka a türelem. Ne siettessük a főzést!
Néhányan akár 5-6 órán keresztül is főzik a levest, különösen, ha öreg tyúkból készítik. Minél idősebb a tyúk, annál több időre van szükség ahhoz, hogy a hús megpuhuljon és az ízek kibontakozzanak. A hosszú főzési idő biztosítja, hogy a hús omlós és puha legyen, a zöldségek pedig teljesen átadják az aromájukat a levesnek.
A leves habozása és tisztítása: Miért fontos és hogyan végezzük el?

Az Újházi tyúkhúsleves tökéletességének kulcsa a leves habozása és tisztítása. Főzés közben a húsból és csontokból kioldódó fehérjék hab formájában a leves tetejére kerülnek. Ezek a habok nem csak zavarossá teszik a levest, hanem kesernyés ízt is kölcsönözhetnek neki.
A habozás során egy merőkanállal folyamatosan távolítsuk el a habot a leves tetejéről. Ezt a műveletet addig végezzük, amíg már nem képződik több hab. Így érhetjük el a tiszta, aranyló levesalapot, ami az Újházi egyik védjegye.
A leves habozása elengedhetetlen, mert eltávolítja a nem kívánt szennyeződéseket és biztosítja a leves kifinomult ízét.
Ha a leves mégis zavaros maradna, egy tojásfehérjével is tisztíthatjuk. A tojásfehérjét óvatosan keverjük a levesbe, majd forraljuk fel. A fehérje magába gyűjti a szennyeződéseket, amit ezután könnyen el tudunk távolítani.
A leves szűrése: Hogyan szűrjük le a levest a tiszta, aranyló lé érdekében?
A tökéletes, aranyló Újházi tyúkhúsleves titka a gondos szűrésben rejlik. Miután a leves elkészült, és a zöldségek, húsok kellően megpuhultak, ideje eltávolítani a zavaró részecskéket.
Erre a célra a legjobb egy sűrű szövésű szűrő vagy egy tiszta konyharuha, amelyet egy tésztaszűrőbe helyezünk. Fontos, hogy a ruha ne legyen illatosított mosószerrel mosva!
A levest lassan, óvatosan öntsük át a szűrőn, hogy a zavaros részecskék fennakadjanak. Ne nyomkodjuk a szűrőben maradt zöldségeket, mert ezzel újra bezavarosíthatjuk a levest!
Ha igazán tiszta levest szeretnénk, a leszűrt levest visszaönthetjük a fazékba, felforralhatjuk, és egy felvert tojásfehérjét adhatunk hozzá. A tojásfehérje magába gyűjti a maradék szennyeződéseket, majd ezt ismét leszűrhetjük.
A végeredmény egy kristálytiszta, aranyló, ízletes Újházi tyúkhúsleves, mely méltó a hagyományokhoz.
A betét elkészítése: Májgaluska, cérnametélt, grízgaluska – melyik illik a legjobban?
Az Újházi tyúkhúsleves lelke a gazdag, ízletes alaplé, de a betét teszi igazán különlegessé. A három legnépszerűbb betét, a májgaluska, a cérnametélt és a grízgaluska mindegyike más-más karaktert kölcsönöz a levesnek, és mindháromnak megvan a maga rajongótábora.
A májgaluska egy igazi klasszikus, a belsőségek kedvelőinek tökéletes választás. Az intenzív májíze gazdagítja a leves aromáját, a puha, szaftos állaga pedig kellemes kontrasztot teremt a zöldségekkel. Elkészítése némi gyakorlatot igényel, de a végeredmény magáért beszél. Ügyeljünk a friss alapanyagokra és a megfelelő fűszerezésre!
A cérnametélt a legegyszerűbb, leggyorsabb betét. Könnyed, nem nehezíti el a levest, így azoknak ideális, akik a könnyedebb ízeket részesítik előnyben. A cérnametélt semleges íze jól harmonizál a tyúkhúsleves többi összetevőjével, és a gyerekek is általában szeretik.
A grízgaluska egy arany középút a májgaluska intenzitása és a cérnametélt egyszerűsége között. A grízgaluska puha, enyhén édeskés íze kellemesen kiegészíti a tyúkhúsleves ízvilágát. Elkészítése egyszerű, és a galuskák formázásával kreatívan is kibontakozhatunk.
A döntés, hogy melyik betét kerüljön az Újházi tyúkhúslevesbe, végső soron ízlés kérdése. Nincs jó vagy rossz válasz, a lényeg, hogy az a betét kerüljön bele, ami a legjobban ízlik!
Érdemes kísérletezni, akár egyszerre többféle betétet is kipróbálni, hogy megtaláljuk a számunkra tökéletes kombinációt. Ne féljünk a hagyományokat a saját ízlésünkre formálni!
A májgaluska receptje és elkészítése
A májgaluska az Újházi tyúkhúsleves koronája, az igazi ínyencek kedvence. Elkészítése némi odafigyelést igényel, de a végeredmény minden fáradtságot megér.
Hozzávalók:
- 15 dkg csirkemáj
- 1 tojás
- 2 evőkanál zsemlemorzsa
- 1 evőkanál liszt
- 1 gerezd fokhagyma (zúzva)
- Só, bors, majoránna (ízlés szerint)
Elkészítés:
- A csirkemájat alaposan megmossuk, hártyáit eltávolítjuk, majd aprítógépben pépesre zúzzuk.
- A májpéphez hozzáadjuk a tojást, a zsemlemorzsát, a lisztet, a zúzott fokhagymát, sót, borsot és majoránnát. Alaposan összekeverjük.
- A masszát legalább 30 percig hűtőben pihentetjük, hogy a zsemlemorzsa megszívja magát.
- Egy kanál segítségével a levesbe szaggatjuk a galuskákat. Fontos, hogy a leves gyöngyözve forrjon, ne zubogjon, különben a galuskák szétesnek.
- Addig főzzük, amíg a galuskák feljönnek a leves tetejére, ez kb. 5-7 perc.
A májgaluska akkor jó, ha könnyű, puha és nem túl sűrű. Ha a massza túl híg, adjunk hozzá még egy kevés zsemlemorzsát.
Tipp: A májgaluskamasszába reszelhetünk egy kevés citromhéjat is, ez még különlegesebbé teszi az ízét.
A cérnametélt főzése és a levesbe illesztése

A cérnametéltet külön, sós vízben főzzük ki. Fontos, hogy ne főzzük túl, mert a levesben tovább puhul. A főzési idő általában 5-7 perc, de mindig kóstoljuk meg, hogy al dente legyen.
A cérnametéltet közvetlenül a tálalás előtt adjuk a leveshez, így elkerülhetjük, hogy megszívja magát és szétfőjön.
Érdemes a metélt főzővizét lecsepegtetni, mielőtt a levesbe keverjük. Ezzel megakadályozzuk, hogy a leves zavarossá váljon. A leves hőmérséklete is befolyásolja a metélt állagát; ha túl forró a leves, a metélt hamarabb puhul.
A grízgaluska receptje és elkészítése
A tökéletes Újházi tyúkhúsleves elengedhetetlen tartozéka a finom, puha grízgaluska. A galuska elkészítéséhez szükségünk lesz 10 dkg búzadarára, 1 tojásra, egy csipet sóra és kb. 1 evőkanál olvasztott vajra vagy zsírra. A mennyiségek természetesen a kívánt galuskaméret és a leves mennyiségéhez igazíthatók.
A tojást a sóval és az olvasztott vajjal alaposan elkeverjük. Ezután fokozatosan hozzáadjuk a búzadarát, és addig keverjük, amíg egy sűrű, de mégis lágy masszát kapunk. A masszát legalább 30 percig pihentetjük, hogy a búzadara megszívja magát. Ha túl sűrűnek találjuk, egy kevés leveslével lazíthatjuk.
A galuskákat forró, sós levesben, kiskanállal szaggatjuk bele, és addig főzzük, amíg fel nem jönnek a leves tetejére, és meg nem puhulnak. Ez általában 10-15 percet vesz igénybe.
Fontos, hogy a leves ne forrjon lobogva, csak gyöngyözzön, különben a galuskák széteshetnek. Kóstoljuk meg a galuskát, mielőtt a levest tálaljuk, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy teljesen megfőtt. Jó étvágyat!
Tálalási javaslatok: Hogyan tálaljuk az Újházi tyúkhúslevest ünnepi alkalmakkor?
Az Újházi tyúkhúsleves ünnepi tálalása a leves gazdagságát és a különleges alkalmat kell, hogy tükrözze. Fontos, hogy a leves forrón kerüljön az asztalra, lehetőleg előmelegített tányérokban.
A tálalásnál figyeljünk a komponensek arányára. Ne sajnáljuk a húst, zöldségeket és a finom cérnametéltet. Díszíthetjük friss petrezselyemmel, mely nemcsak szép, de az ízét is kiemeli.
A legfontosabb, hogy a leves tálalása tükrözze a gondoskodást és a szeretetet, amivel készült.
Egy ünnepi alkalomra különleges tálalási mód lehet, ha a levest egy agyagedényben kínáljuk, melyet a vendégek maguk merhetnek. Ez a rusztikus megjelenés még inkább fokozza a leves meghittségét.
Kínálhatunk mellé friss, ropogós kenyeret vagy házi készítésű pogácsát is. A lényeg, hogy a tálalás összhangban legyen az ünnep szellemével, és emelje a leves fogyasztásának élményét.
Az Újházi tyúkhúsleves tápértéke és egészségügyi előnyei
Az Újházi tyúkhúsleves nem csupán ízletes étel, hanem kiemelkedő tápértékkel is rendelkezik. A lassan főtt tyúkhús kollagént szabadít fel, mely jótékony hatással van az ízületekre és a bőrre. A levesben található zöldségek – sárgarépa, petrezselyemgyökér, zeller – vitaminokban és ásványi anyagokban gazdagok, így hozzájárulnak az immunrendszer erősítéséhez.
A húsleves fontos forrása a fehérjének, ami elengedhetetlen az izmok építéséhez és a szervezet regenerálódásához. A levesben lévő zsírok energiát biztosítanak, a benne oldódó vitaminok (A, D, E, K) pedig könnyebben felszívódnak.
Az Újházi tyúkhúsleves kiváló választás betegség idején, mivel hidratál, enyhíti a gyulladást és segít a szervezetnek a gyógyulásban.
A levesben található só és ásványi anyagok pótolják a folyadékvesztés során elvesztett elektrolitokat. A meleg leves gőze pedig segít tisztítani a légutakat, enyhítve a megfázásos tüneteket.
Fontos azonban megjegyezni, hogy a leves tápértéke függ az alapanyagok minőségétől és a főzési időtől. Minél tovább főzzük a levest, annál több tápanyag oldódik ki az alapanyagokból.
Variációk egy témára: Modern Újházi tyúkhúsleves receptek

Bár az Újházi tyúkhúsleves alapjaiban egy klasszikus fogás, számos modern variáció létezik, amelyek a hagyományos ízeket újragondolják. Ezek a receptek gyakran kísérleteznek új zöldségekkel, fűszerekkel vagy akár a hús fajtájával is.
Egyik népszerű irányzat a bio alapanyagok használata. A bio tyúk, a friss, szezonális zöldségek intenzívebb ízeket eredményeznek, és a leves tápértékét is növelik.
Egyes séfek a fűszerezéssel játszanak. A hagyományos petrezselyem és bors mellett kipróbálják a gyömbért, a citromfüvet, vagy akár egy csipetnyi chili paprikát is, hogy egyedi karaktert adjanak a levesnek.
A modern Újházi tyúkhúsleves receptek lényege, hogy a hagyományokat tiszteletben tartva, de a kulináris kreativitást is belevonva, új, izgalmas ízkombinációkat hozzanak létre.
Vannak, akik a hússal is kísérleteznek. A tyúk mellett vagy helyett pulykát, gyöngytyúkot vagy akár kacsát is használnak, ami teljesen más ízvilágot eredményez.
A zöldségválaszték is bővülhet. A hagyományos sárgarépa, petrezselyemgyökér, karalábé mellett megjelenhet a cukkini, a paszternák, vagy akár a kelbimbó is.
Fontos megjegyezni, hogy a modern variációk célja nem a hagyományos recept lecserélése, hanem annak kiegészítése és a kulináris horizont szélesítése. A lényeg, hogy a leves továbbra is tápláló, ízletes és a léleknek is jóleső legyen.
Vegetáriánus Újházi tyúkhúsleves? Alternatív zöldségalapú változatok
Bár az Újházi tyúkhúsleves alapvetően húsleves, léteznek vegetáriánus alternatívák is. Ezek a változatok a tyúkhús helyett erős zöldségalapra épülnek. A cél, hogy a leves gazdag, komplex ízvilágát a zöldségek felhasználásával érjük el.
A vegetáriánus Újházi leves alapja lehet például zeller, paszternák, sárgarépa, karalábé és gomba. Ezeket a zöldségeket hosszú ideig főzzük, hogy a leves alapja minél ízletesebb legyen. A gomba, különösen a szárított vargánya, umami ízt ad a levesnek, ami a hús hiányát kompenzálja.
Fontos megjegyezni, hogy bár a zöldségalapú változatok finomak lehetnek, ízük jelentősen eltér a hagyományos tyúkhúslevesétől.
A zöldségek mellett fűszerekkel is gazdagíthatjuk a levest. A petrezselyem, a lestyán és a borsikafű elengedhetetlenek, de bátran kísérletezhetünk más fűszerekkel is.
A tálalásnál a hagyományos levesbetéteket használhatjuk: cérnametélt, zöldségek és zöldfűszerek.
A tyúkhúsleves fagyasztása és tárolása: Tippek és trükkök
Az Újházi tyúkhúsleves fagyasztása remek módja annak, hogy később is élvezhessük ezt a finom ételt. A legjobb eredmény érdekében hűtsük le teljesen a levest, mielőtt fagyasztóba tesszük.
Használjunk légmentesen záródó edényeket vagy fagyasztózacskókat, és hagyjunk némi helyet a levesben, mert a fagyás során kitágul.
A zöldségek állaga fagyasztás után megváltozhat, ezért ha tehetjük, a tészta és a zöldségek egy részét külön fagyasszuk le, és csak a felmelegítéskor adjuk hozzá.
A felengedés a hűtőben a legbiztonságosabb módszer. A kiolvasztott levest alaposan forraljuk fel, mielőtt tálalnánk. Fagyasztva legfeljebb 3 hónapig tárolható.
Gyakori hibák a tyúkhúsleves készítése során és hogyan kerüljük el őket
Sokak számára a tökéletes Újházi tyúkhúsleves elkészítése kihívás. Nézzük, hol szoktak a legtöbben elrontani valamit:
- Túl erős forralás: A húsleves sosem forrjon zubogva! Csak gyöngyözve főzzük, különben zavaros lesz.
- Nem megfelelő alapanyagok: Az Újházi tyúkhúsleves titka a jó minőségű, öreg tyúk és a friss zöldségek. Ne spóroljunk rajtuk!
- Sózás időzítése: A sót mindig a főzés elején adjuk hozzá, hogy a hús és a zöldségek is átjárja az íz.
- Zöldségek aránya: Ügyeljünk a zöldségek arányára! Ne legyen túl sok sárgarépa, mert édessé teszi a levest.
- Fűszerezés: A túlzott fűszerezés elnyomja a tyúkhúsleves finom ízét. A borsot és a petrezselymet érdemes óvatosan adagolni.
A leggyakoribb hiba a türelmetlenség. Az Újházi tyúkhúsleves időigényes étel, legalább 3-4 órán át kell főzni alacsony lángon, hogy a hús és a zöldségek ízei igazán összeérjenek!
Ha ezekre odafigyelünk, garantáltan ízletes és tiszta levest tálalhatunk!
Az Újházi tyúkhúsleves helye a magyar gasztronómiában és kulturális örökségünkben

Az Újházi tyúkhúsleves nem csupán egy leves, hanem a magyar gasztronómia egyik ikonikus fogása. Szorosan összefonódik a magyar kulturális örökséggel, különösen a 19. század végi, 20. század eleji polgári konyhával.
Eredete Újházi Ede színészhez köthető, aki állítólag a Nemzeti Színház éttermében kérte, hogy a tyúkhúslevest gazdagabban, többféle zöldséggel készítsék el számára. Ez a változat annyira népszerű lett, hogy az ő nevét viseli azóta is.
Az Újházi tyúkhúsleves a magyar vendéglátás szerves része, szinte minden tradicionális étterem étlapján megtalálható.
A leves készítésének módja generációról generációra öröklődik, a családi receptek gyakran apró, de fontos különbségeket tartalmaznak. A hosszú főzési idő, a minőségi alapanyagok (háztáji tyúk, friss zöldségek) elengedhetetlenek a tökéletes íz eléréséhez.
Az Újházi tyúkhúsleves nem csak egy étel, hanem egy emlékezetes élmény, egy darabka a magyar történelemből, amit minden kanállal átélhetünk.
Tyúkhúsleves a népi gyógyászatban: Mire használták régen?
A tyúkhúsleves, különösen az Újházi tyúkhúsleves gazdag változata, a népi gyógyászatban régóta kiemelt szerepet töltött be. Nem csupán tápláló ételként tekintettek rá, hanem a gyógyulás elősegítőjeként is.
Elsősorban meghűléses betegségek, influenza és más légúti panaszok esetén alkalmazták. A meleg leves gőze segített a légutak tisztításában, a benne lévő tápanyagok pedig erősítették az immunrendszert.
A tyúkhúsleves legfontosabb szerepe a szervezet erősítése volt a betegség leküzdésében, pótolva az elvesztett energiát és hidratálva a testet.
Gyakran adták lábadozó betegeknek is, hogy gyorsítsák a felépülést és visszanyerjék az erejüket. A levesben található zöldségek és hús vitaminokkal és ásványi anyagokkal látták el a szervezetet, ezzel is támogatva a regenerálódást.
Nem utolsó sorban, a tyúkhúsleves fogyasztása pszichésen is jót tett. A gondoskodás és a meleg étel érzése hozzájárult a beteg közérzetének javulásához.
Az Újházi tyúkhúsleves és a családi ünnepek: Emlékek és hagyományok
Az Újházi tyúkhúsleves nem csupán egy étel, hanem a családi összejövetelek elengedhetetlen része. A vasárnapi ebédnél, karácsonykor, vagy éppen egy születésnapi ünnepségen, szinte mindig az asztalra kerül. A nagymama receptje, amit anyáról lányra örökítünk, a közös emlékek záloga.
A leves illata felidézi a gyerekkorunkat, a boldog pillanatokat a szeretteink körében.
Minden családnak megvan a saját, apró titka, ami egyedivé teszi a levest. Van, aki több zöldséget tesz bele, mások a tésztát készítik frissen, házilag. A lényeg azonban ugyanaz: a szeretettel elkészített leves, ami összeköt minket.
A leves elkészítésének regionális eltérései Magyarországon
Bár az Újházi tyúkhúsleves alapvetően egy egységes receptúrát követ, Magyarország különböző régióiban apró, de érezhető eltérések figyelhetők meg az elkészítési módjában. Ezek a különbségek leginkább a felhasznált zöldségek arányában, a fűszerezésben, illetve a tálalás módjában mutatkoznak meg.
Például, a Dél-Alföldön gyakran kerül a levesbe több gyökérzöldség (sárgarépa, petrezselyemgyökér), míg északon a gomba használata elterjedtebb. A Dunántúlon a levesbetét (csigatészta, eperlevél) fajtája változatosabb lehet, és a leves gyakran sűrűbb, tartalmasabb.
A legfontosabb regionális eltérés a tyúkhúsleves alapjául szolgáló tyúk minőségében és korában rejlik, ami jelentősen befolyásolja a leves ízét és zamatát.
Érdekes megfigyelni, hogy egyes családok generációról generációra öröklődő titkos hozzávalókat is használnak, melyek tovább színesítik a regionális változatokat. Ilyen lehet egy csipetnyi sáfrány, egy kevéske tárkony, vagy éppen egy speciális paprikafajta.
Az Újházi tyúkhúsleves és a nemzetközi konyha: Hasonló levesek más országokban

Bár az Újházi tyúkhúsleves jellegzetesen magyar fogás, hasonló, gazdag húslevesek a világ számos pontján megtalálhatók. A lényeg a lassan főtt, gazdag alaplé és a változatos zöldségek, valamint a hús kombinációja. Gondoljunk például a francia pot-au-feu-re, amely szintén marha- és zöldséghússal készül, hosszú főzési idővel.
A skandináv országokban a hönssoppa (csirkeleves) hasonló elven készül, bár gyakran krémesebb, és fűszerezése eltérő lehet. Ázsiában, különösen a kínai és vietnámi konyhában találunk gyógyhatású csirkeleveseket, melyekben gyógynövények és fűszerek dominálnak, de a hosszú főzési idő és a tápláló jelleg itt is közös pont.
Az Újházi tyúkhúsleves nemzetközi rokonsága abban rejlik, hogy az alapvető célkitűzés mindenhol azonos: egy tápláló, gyógyító, és komfortos étel elkészítése, mely a család apraja-nagyját egyaránt szereti.
A spanyol cocido madrileño egy másik példa, bár ez inkább egy egytálétel, de az alapja itt is a hosszú főzésben gazdag húsleves. Fontos megjegyezni, hogy bár a hozzávalók és a fűszerezés eltérőek lehetnek, a lényeg, a gazdag alaplé és a tápláló zöldségek mindenhol megtalálhatók.
Receptek nagymamáinktól: Családi titkok és különleges hozzávalók
A mi családunkban az Újházi tyúkhúsleves elkészítése nem csupán egy recept követése, hanem egy igazi rituálé. Nagymamám mindig azt mondta, a titok a jó minőségű alapanyagokban rejlik, és persze a türelemben.
A tyúk kiválasztása kulcsfontosságú. Nem a bolti csirkemell a nyerő, hanem a tanyasi, szabadon tartott tyúk, ami ízletesebb és sokkal több zamatot ad a levesnek. Persze, a húsleveszöldségek is fontosak, de nagymamám mindig tett bele egy kis pluszt: egy pár szem aszalt szilvát. Ez ad egy édeskés, különleges ízt, amitől az Újházi igazán egyedi lesz.
Azonban a legfontosabb családi titok, amit nagymamámtól tanultam, az a főzési idő. A levesnek legalább 4-5 órát kell rotyognia, hogy az ízek igazán összeérjenek. Sietni tilos!
És persze, a tálalás sem mindegy. Nagymamám mindig friss petrezselyemmel szórta meg, és külön tálalta a húst, a zöldségeket és a tésztát. Így mindenki annyit szedett, amennyit szeretett volna. A levesbetét nála mindig házi készítésű csigatészta volt, mert szerinte az a legfinomabb az Újházihoz.
A leveshez illő borok: Milyen borral érdemes fogyasztani az Újházi tyúkhúslevest?
Az Újházi tyúkhúsleves gazdag ízvilága egy könnyedebb, száraz fehérbor után kiált. Kerüljük a túl testes, tanninban gazdag vörösborokat, mert elnyomhatják a leves finom aromáit.
Ideális választás lehet egy friss, gyümölcsös Olaszrizling, melynek élénk savai remekül harmonizálnak a leves zöldségeivel és húsával. Egy könnyed Sauvignon Blanc is jó választás lehet, különösen, ha a levesbe citrom is került.
A legfontosabb szempont, hogy a bor ne legyen túl édes, és ne uralja el a leves ízét.
Kísérletezhetünk egy száraz Furminttal is, amely komplex aromáival mélyítheti az ízélményt. Fontos, hogy a bor hőmérséklete megfelelő legyen, kb. 10-12 Celsius fok, hogy a legjobban érvényesüljenek az ízei.
Az Újházi tyúkhúsleves és a fenntarthatóság: Hogyan válasszunk etikus forrásból származó alapanyagokat?
Az Újházi tyúkhúsleves elkészítésekor a fenntarthatóság jegyében érdemes odafigyelni az alapanyagok forrására. A szabad tartású tyúkok húsa nemcsak ízletesebb, de etikusabb választás is. Keressünk helyi termelőket, akik transzparensen mutatják be állattartási módszereiket.
A zöldségek esetében is a szezonális, helyi termékeket részesítsük előnyben. Ezek általában kevesebb szállítási költséggel járnak, és frissebbek is. A piacokon vagy közvetlenül a termelőktől vásárolva nemcsak a minőséget garantálhatjuk, hanem a helyi gazdaságot is támogatjuk.
A legfontosabb, hogy tudatosan válasszunk: kérdezzünk rá a termékek eredetére, és részesítsük előnyben azokat a termelőket, akik a fenntartható gazdálkodást tartják szem előtt.
A levesbe kerülő fűszerek esetében is érdemes a bio minősítéssel rendelkező termékeket választani, elkerülve a mesterséges növényvédő szerek használatát.
Végül, a tyúkhúsleves elkészítésekor keletkező hulladékot komposztáljuk, így csökkentve ökológiai lábnyomunkat.
A leves elkészítése Thermomix-szel: Gyors és modern megoldás

A Thermomix segítségével az Újházi tyúkhúsleves elkészítése jelentősen lerövidíthető. A zöldségeket, húst és fűszereket a gépbe helyezve, a beprogramozott leves funkcióval automatikusan elvégezhetjük a hús és zöldségek párolását, majd a főzést is. Ez a módszer különösen praktikus, ha kevés időnk van, de nem szeretnénk lemondani a hagyományos ízekről.
A Thermomixben készített leves esetében figyeljünk arra, hogy a hús mennyisége ne legyen túl nagy, mert a gép kapacitása korlátozott. Érdemes a zöldségeket nagyobb darabokra vágni, hogy ne főjenek szét teljesen a hosszabb főzési idő alatt.
A Thermomix leveskészítő funkciója lehetővé teszi, hogy a hagyományos ízeket gyorsan és egyszerűen varázsoljuk az asztalra, miközben minimálisra csökkentjük a konyhai munkát.
A főzés végeztével a Thermomix jelzi, mikor kész a leves. Ekkor már csak a tészta kifőzése és a tálalás marad hátra. Így akár egy óra alatt is elkészülhet az Újházi tyúkhúsleves, ami a hagyományos módszerrel akár 3-4 órát is igénybe vehet.
Az Újházi tyúkhúsleves és a gluténmentes diéta: Milyen alternatív betéteket használhatunk?
Az Újházi tyúkhúsleves hagyományosan tésztával készül, ami glutént tartalmaz. Gluténmentes diéta esetén azonban számos alternatív betét közül választhatunk. A legnépszerűbbek a gluténmentes tészták, melyek rizslisztből, kukoricalisztből vagy más alternatív lisztből készülnek. Fontos, hogy főzés előtt ellenőrizzük a csomagolást, hogy ne főzzük túl a tésztát!
Egyéb lehetőségek közé tartozik a rizs, a quinoa vagy a hajdina, melyek nem csak gluténmentesek, de táplálóbbak is a hagyományos tésztánál. Zöldségbetétként használhatunk több zöldséget a hagyományos levesben szereplőkön kívül, például brokkolit vagy karfiolt.
A legfontosabb, hogy a választott betét ízben és állagban is passzoljon a leveshez, így a gluténmentes diéta sem jelenti azt, hogy le kell mondanunk a finom Újházi tyúkhúslevesről!
Tipp: Készíthetünk „csigatésztát” spirálozott cukkíniből is, ami egy könnyed és friss alternatíva.
A leves elkészítése lassú főzőben (slow cooker): Időtakarékos megoldás
Az Újházi tyúkhúsleves elkészítése lassú főzőben egy nagyszerű módja annak, hogy időt spóroljunk, anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízvilágban. A hagyományos recepthez képest itt nem kell folyamatosan a tűzhely mellett állnunk.
Egyszerűen tegyük a megtisztított, feldarabolt zöldségeket (sárgarépa, petrezselyemgyökér, karalábé), a húst (általában egy egész tyúkot vagy annak részeit) és a fűszereket (só, bors, egész bors, babérlevél) a lassú főzőbe. Öntsük fel vízzel, hogy ellepje, és állítsuk alacsony fokozatra (low) 8-10 órára, vagy magas fokozatra (high) 4-6 órára.
A lassú főzés lényege, hogy az alacsony hőmérsékleten, hosszan tartó főzés során a hús és a zöldségek ízei tökéletesen összeérnek, így egy rendkívül gazdag és aromás levest kapunk.
Amikor kész, szedjük ki a húst, csontozzuk ki, és vágjuk kisebb darabokra. A levest szűrjük le, majd adjuk hozzá a tésztát (pl. cérnametéltet) és a húst. Forraljuk fel, amíg a tészta megfő. Ízlés szerint friss petrezselyemmel tálaljuk. A lassú főzőben készült Újházi tyúkhúsleves ugyanolyan finom, mint a hagyományos módon elkészített, csak kevesebb munkával jár!
Hogyan készítsünk tökéletes húslevest maradékokból?
Az Újházi tyúkhúsleves nagyszerűen felhasználható maradékokból is. A főtt hús, ami esetleg kimaradt a vasárnapi ebédről, tökéletes alapanyag lehet a leveshez. Fontos, hogy a húst szálaira szedjük, így könnyebben átjárja a leves íze.
A korábban megfőtt zöldségek, mint a sárgarépa, petrezselyemgyökér és zeller is felhasználhatók. Ne feledjük, ezeket csak a főzés vége felé adjuk hozzá, hogy ne főjenek szét teljesen.
A legfontosabb, hogy a maradék húsleves alaplé legyen tiszta és zsírtalan. Ezt elérhetjük azzal, ha a levest hagyjuk kihűlni, majd a tetejéről eltávolítjuk a zsírt.
A maradék tészta is remekül passzol az Újházi levesbe. Csak a tálaláskor adjuk hozzá, hogy ne szívja fel az összes levest.
A leves minőségének javítása: További tippek és trükkök profi szakácsoktól

A tökéletes Újházi titka a részletekben rejlik. Profi szakácsok szerint a húsleves alapjának minősége meghatározza a végeredményt. Ezért érdemes a tyúkot nem csak főzni, hanem előtte enyhén meg is pirítani a bőrét, hogy mélyebb, gazdagabb ízt kapjunk.
A zöldségek kiválasztása is kulcsfontosságú. A sárgarépa és a petrezselyemgyökér mellett bátran használjunk zellert és karalábét is. Fontos, hogy a zöldségeket ne főzzük túl!
A legfontosabb tipp: a levest lassú tűzön, hosszan főzzük. Ezáltal az ízek jobban összeérnek, és a hús is omlósabb lesz. Minimum 3-4 óra főzés ajánlott.
A leves tisztaságáért időnként távolítsuk el a habot a tetejéről. Az utolsó 30 percben pedig adjunk hozzá egy kevés friss petrezselyemzöldet, ami frissességet kölcsönöz a levesnek. A tálalás előtt hagyjuk állni a levest legalább 15 percig, hogy az ízek teljesen összeérjenek.
Az Újházi tyúkhúsleves és a modern táplálkozási irányelvek
Az Újházi tyúkhúsleves, bár hagyományos étel, jól beilleszthető a modern táplálkozási elvekbe. A lassú főzés során a húsból és zöldségekből kioldódó tápanyagok könnyen emészthetővé válnak.
A leves zsírtartalma csökkenthető a bőr eltávolításával főzés előtt, illetve a leves tetejéről a zsír leszedésével. A levesben található zöldségek – sárgarépa, petrezselyemgyökér, karalábé – fontos vitamin- és rostforrások.
A modern táplálkozási irányelvek a változatos étrendet és a megfelelő folyadékbevitelt hangsúlyozzák, melyeknek az Újházi tyúkhúsleves tökéletesen megfelel, különösen, ha friss, szezonális zöldségekből készül.
Érdemes a leveshez teljes kiőrlésű tésztát vagy zöldséges galuskát adni a szénhidráttartalom növelése érdekében. A só mennyiségére figyelni kell, helyette használjunk friss fűszernövényeket a íz fokozására.
A leves elkészítése szabadtűzön, bográcsban
Az Újházi tyúkhúsleves bográcsban, szabadtűzön elkészítve különleges ízélményt nyújt. A füstös aroma átjárja a levest, mélyítve az ízeket.
A bográcsban való főzésnél fontos a tűz megfelelő szabályozása. Kezdetben erősebb tűz szükséges a víz felforralásához, majd a hús és zöldségek hozzáadása után mérsékelni kell a lángot. A cél a lassú, gyöngyöző forralás, ami lehetővé teszi az ízek tökéletes kibontakozását.
A zöldségeket a bogrács aljára helyezzük, majd erre kerül a tyúk. Így a zöldségek nem égnek le, és a hús is egyenletesen fő.
A bográcsban főtt Újházi tyúkhúsleves legfontosabb titka a türelem és a hosszú, lassú főzés.
A bogrács anyaga is befolyásolja az ízt. A vasbogrács például jellegzetes, enyhén fémes ízt ad a levesnek.
Tipp: A bográcsot főzés után azonnal tisztítsuk meg, hogy elkerüljük a rászáradt ételmaradékok okozta nehézségeket.
Az Újházi tyúkhúsleves és a gyermekek táplálkozása: Mikortól adható a babáknak?
Az Újházi tyúkhúsleves tápláló és vitaminokban gazdag, de a babáknak történő bevezetésével óvatosan kell bánni. A leves összetevői, mint a zöldségek és a hús, általában 6 hónapos kortól bevezethetők a babák étrendjébe, egyesével figyelve a reakciókat.
Azonban az Újházi leves erőteljes íze és potenciális allergének (pl. tojás, zeller) miatt nem javasolt 6 hónapos kor alatt adni. A sótartalom is problémát jelenthet a kisbabák veséinek.
A legfontosabb, hogy 1 éves kor előtt csak a tiszta, szűrt húslevest adjuk a babának, zsírtalanítva, és fokozatosan vezessük be a zöldségeket külön-külön, ha már biztosak vagyunk benne, hogy nem okoznak allergiát.
Kezdetben kis mennyiséggel próbálkozzunk, és figyeljük a baba reakcióit. Ha bármilyen allergiás tünetet (kiütés, hasfájás, hasmenés) észlelünk, azonnal hagyjuk abba a leves adását, és konzultáljunk a gyermekorvossal.
A leveshez illő friss kenyér: Receptek és tippek

Az Újházi tyúkhúsleves mellé a friss, ropogós kenyér szinte kötelező! A leves gazdag ízei és a kenyér egyszerűsége tökéletesen kiegészítik egymást. Legjobb választás egy hosszú kovászos kenyér, vagy egy parasztkenyér, melynek vastag a héja és puha a belseje.
Ha magunk szeretnénk sütni, a következőket érdemes figyelembe venni:
- Használjunk jó minőségű lisztet. A BL80-as kenyérliszt ideális.
- A kovász elengedhetetlen a megfelelő íz és állag eléréséhez.
- A sütési hőmérséklet legyen magas (220-230°C), hogy a kenyér szép ropogósra süljön.
A frissen sült kenyér illata és íze a leves mellé a tökéletes harmóniát teremti meg. Ne spóroljunk az idővel és energiával, ha igazán különleges élményt szeretnénk!
Alternatív megoldásként kipróbálhatunk rozskenyeret is, melynek markánsabb íze érdekes kontrasztot ad a levesnek. Szeleteléskor figyeljünk, hogy ne legyen túl vastag a kenyér, így könnyebben tudjuk mártogatni a levesbe.