Guttalax hatóanyag működése és várható hatástartama

Gyomorkorgás helyett inkább kacagás? A Guttalax nem varázspálca, de a makacsul ragaszkodó "vendégek" távozását profin szervezi meg! Cikkünk feltárja, hogyan serkenti ez a hatóanyag a bélműködést, s mennyi időt szánjunk a nyugalom megzavarására – vagyis, mikor számíthatunk a várva várt könnyebbségre. Készülj fel: a válaszok nem csak hasznosak, de talán meglepőek is lesznek!

Honvedep

A Guttalax hatóanyaga a nátrium-pikoszulfát, mely egy hashajtó gyógyszer. Fontos megérteni, hogy ez egy úgynevezett pro-drug, ami azt jelenti, hogy önmagában nem aktív. A hatás kifejtéséhez a vastagbélben lévő baktériumok által metabolizálódnia kell. Ez a metabolikus folyamat alakítja át a nátrium-pikoszulfátot aktív formájává, a bisz-(p-hidroxifenil)-piridil-2-metánná (BHPM).

A BHPM a vastagbél nyálkahártyájára hat, serkentve a bélmozgást (perisztaltikát) és csökkentve a víz és elektrolitok visszaszívódását a vastagbélből. Ez a kettős hatás eredményezi a széklet lágyulását és a bélürítés megkönnyítését. A Guttalax-ot leggyakrabban székrekedés rövid távú kezelésére használják, például utazás, étrendváltozás vagy műtét után.

A Guttalax elsősorban a vastagbélben fejti ki hatását, ezért nem alkalmas a vékonybélben felszívódó tápanyagok vagy gyógyszerek felszívódásának befolyásolására.

A Guttalax alkalmazása előtt fontos figyelembe venni, hogy nem javasolt hosszú távú használata, mivel ez a bélműködés természetes ritmusának zavarához és elektrolit-egyensúly zavarokhoz vezethet. A gyógyszert mindig az orvos vagy gyógyszerész által javasolt adagolásban kell alkalmazni.

A várható hatástartam egyénenként változó, de általánosságban elmondható, hogy a bevételt követően 6-12 óra múlva jelentkezik a hashajtó hatás. Ezért a Guttalax-ot célszerű este bevenni, hogy a reggeli órákban várható legyen a bélürítés.

A Guttalax hatóanyaga: a nátrium-pikoszulfát kémiai szerkezete és tulajdonságai

A Guttalax hatóanyaga a nátrium-pikoszulfát, egy triaril-metán származék. Kémiai szerkezete bonyolult, de lényegében egy szulfát-észter, melynek az a különlegessége, hogy prodrug, azaz önmagában nem aktív. Ez kulcsfontosságú a működési mechanizmus szempontjából.

A nátrium-pikoszulfát a vastagbélbe jutva fejti ki hatását. Itt a bélbaktériumok által hidrolizálódik, azaz lebontják. Ez a folyamat eredményezi a bisz-(p-hidroxifenil)-piridil-2-metánt, ami a tényleges aktív komponens. Fontos megjegyezni, hogy ez a bontási folyamat a vastagbélben történik, ami minimalizálja a hatóanyag felszívódását a vékonybélben.

A nátrium-pikoszulfát fizikai-kémiai tulajdonságai befolyásolják a hatás kifejtésének módját. Vízben jól oldódik, ami elősegíti a gyors felszívódást a bélrendszerben, miután a baktériumok által aktiválódott. A molekula mérete és poláris jellege szintén hozzájárul ahhoz, hogy a hatás elsősorban a vastagbélre koncentrálódjon.

A nátrium-pikoszulfát lényegében egy inaktív előanyag, melyet a bélbaktériumok alakítanak át a hatékony hashajtóvá, a bisz-(p-hidroxifenil)-piridil-2-metánná.

A nátrium-pikoszulfát hatásának erőssége függ a bélflóra összetételétől és aktivitásától. Ez magyarázza, hogy miért tapasztalhatnak az emberek eltérő hatékonyságot ugyanazon dózis mellett. A bélbaktériumok mennyisége és típusa egyénenként változó, ami befolyásolja a hatóanyag aktiválódásának sebességét és mértékét.

A nátrium-pikoszulfát metabolizmusa: hogyan aktiválódik a hatóanyag a szervezetben?

A Guttalax hatóanyaga, a nátrium-pikoszulfát, valójában nem közvetlenül fejti ki hatását a bélrendszerben. Ehelyett egy előanyagként (prodrug) funkcionál, ami azt jelenti, hogy a szervezetnek először át kell alakítania, hogy aktívvá váljon.

Ez az átalakulás a vastagbélben történik, ahol a bélbaktériumok kulcsszerepet játszanak. A nátrium-pikoszulfátot a bélflóra mikroorganizmusai hidrolizálják, azaz vízzel bontják, ezáltal egy aktív metabolit, a bisz-(p-hidroxifenil)-piridil-2-metán (BHPM) keletkezik. Ez a BHPM az, ami valójában a hashajtó hatást kiváltja.

Fontos megjegyezni, hogy ez a bakteriális átalakítás időt vesz igénybe. Ez magyarázza azt, hogy a Guttalax bevétele után nem azonnal, hanem általában 6-12 óra múlva jelentkezik a hatás. A hatóanyag felszívódása a vékonybélben minimális, ami azt jelenti, hogy a hatás elsősorban a vastagbélben koncentrálódik.

A nátrium-pikoszulfát tehát nem közvetlenül hat a bélfalra, hanem a bélbaktériumok által átalakítva fejti ki hashajtó hatását. Ez a mechanizmus biztosítja, hogy a hatás célzottan a vastagbélben jelentkezzen.

A BHPM kétféleképpen fejti ki hatását. Egyrészt serkenti a vastagbél perisztaltikáját, vagyis a bélfal izmainak összehúzódásait, ami elősegíti a széklet továbbjutását. Másrészt gátolja a víz és az elektrolitok visszaszívódását a vastagbélben, így a széklet lágyabbá válik, és könnyebben ürül.

A nátrium-pikoszulfát metabolizmusának ismerete kulcsfontosságú a Guttalax hatásának megértéséhez. A gyógyszer hatékonysága függ a bélflóra állapotától is, bár ez a gyakorlatban ritkán okoz jelentős problémát.

A Guttalax hatásmechanizmusa: a vastagbél perisztaltikájának serkentése és a vízvisszaszívás gátlása

A Guttalax serkenti a vastagbél mozgását és gátolja a vízvisszaszívást.
A Guttalax serkenti a vastagbél izommozgását, miközben csökkenti a víz visszaszívását, elősegítve a székletürítést.

A Guttalax hatóanyaga, a nátrium-pikoszulfát, egy helyileg ható hashajtó. Ez azt jelenti, hogy a hatásmechanizmusa elsősorban a vastagbélben zajlik, minimális szisztémás felszívódással. A nátrium-pikoszulfát önmagában nem aktív. A vastagbélben található baktériumok alakítják át a hatóanyagot a ténylegesen aktív formájává, bisz-(p-hidroxifenil)-piridil-2-metánná (BHPM).

Ez az aktivált forma két fő mechanizmuson keresztül fejti ki hatását a vastagbélben:

  • A vastagbél perisztaltikájának serkentése: A BHPM stimulálja a vastagbél falában található idegvégződéseket, ami fokozza a bélmozgást. Ez a fokozott perisztaltika gyorsítja a béltartalom áthaladását a vastagbélen, csökkentve a székletben lévő víz felszívódásának idejét.
  • A vízvisszaszívás gátlása: A BHPM gátolja a víz és elektrolitok visszaszívását a vastagbél falán keresztül. Ezáltal több víz marad a béltartalomban, ami lágyítja a székletet és megkönnyíti annak kiürítését.

E két mechanizmus együttes hatása eredményezi a hashajtó hatást. A fokozott perisztaltika és a lágyabb széklet kombinációja segíti a székrekedés enyhítését.

A Guttalax hatásmechanizmusa tehát a vastagbél perisztaltikájának stimulálásán és a vízvisszaszívás gátlásán alapszik, melyet a vastagbél baktériumai által aktivált hatóanyag, a bisz-(p-hidroxifenil)-piridil-2-metán (BHPM) vált ki.

Fontos megjegyezni, hogy a Guttalax hatása nem azonnali. Mivel a hatóanyagnak át kell alakulnia a vastagbélben, a hatás általában 6-12 óra múlva jelentkezik. Ezért a készítményt érdemes lefekvés előtt bevenni, hogy a hatás reggelre kialakuljon. A hatás intenzitása egyénenként változó lehet, függően az egyéni bélflórától és a székrekedés súlyosságától.

Hosszú távú, rendszeres használata nem ajánlott, mivel hozzászokást és a bélműködés természetes ritmusának zavarát okozhatja. Tartós székrekedés esetén orvoshoz kell fordulni a kiváltó okok feltárása és a megfelelő kezelés meghatározása érdekében.

A Guttalax adagolása: ajánlott dózisok felnőtteknek, gyermekeknek és speciális esetekben

A Guttalax adagolása a székrekedés súlyosságától és az egyéni érzékenységtől függ. Fontos, hogy mindig az orvos vagy gyógyszerész által javasolt adagot kövessük, és ne lépjük túl a maximális napi dózist.

Felnőtteknek általában 10-20 csepp (5-10 mg nátrium-pikoszulfát) javasolt egyszeri alkalommal, lehetőleg este, lefekvés előtt bevéve. A hatás általában 6-12 óra múlva jelentkezik. Szükség esetén az adag a következő napon módosítható, de a maximális napi dózis 20 csepp.

Gyermekeknek az adagolás a testsúlytól és az életkortól függ. 4 éves kor felett általában 5-10 csepp (2,5-5 mg nátrium-pikoszulfát) javasolt, szintén este. 4 év alatti gyermekeknek a Guttalax használata nem javasolt orvosi felügyelet nélkül.

A legfontosabb, hogy a Guttalax-ot csak rövid távon, alkalmanként szabad alkalmazni, a tartós használat ugyanis a bélműködés gyengüléséhez és elektrolit-egyensúly zavarához vezethet.

Speciális esetekben, például idősek vagy valamilyen alapbetegségben szenvedők esetében, az adagolást egyénre szabottan kell meghatározni. Ilyenkor különösen fontos az orvosi konzultáció. Vesebetegségben szenvedőknek fokozott óvatossággal kell eljárniuk.

Érdemes tudni, hogy a Guttalax hatása nem azonnali, ezért nem szabad a hatás elmaradása esetén azonnal növelni az adagot. A hatás kialakulásához idő kell, és a túlzott adagolás kellemetlen mellékhatásokkal járhat.

A Guttalax hatásának időtartama: mikor várható a hatás, és meddig tart?

A Guttalax hatása egyénenként változó, de általánosságban elmondható, hogy a bevételt követően 6-12 órán belül várható a székletürítés. Ez azt jelenti, hogy ha este veszi be, akkor a következő reggelen számíthat a hatására. Az időtartam függ az adagolástól, az egyéni anyagcserétől, valamint a táplálkozási szokásoktól is.

Fontos tudni, hogy a Guttalax nem azonnali hatású. Nem szabad túladagolni, mert a gyorsabb vagy erősebb hatás elérése érdekében történő dózisemelés kellemetlen mellékhatásokhoz, például hasi görcsökhöz, hányingerhez és hasmenéshez vezethet.

A hatás időtartama szintén egyénfüggő. Miután a székletürítés megtörtént, a Guttalax hatása megszűnik. A szervezet nem tárolja a hatóanyagot, ezért a következő székrekedés esetén ismételten alkalmazható. Ugyanakkor rendszeres, hosszú távú használata nem javasolt, mivel hozzászokást okozhat, és a bélműködés természetes ritmusának károsodásához vezethet. Ha tartós székrekedése van, forduljon orvoshoz a kiváltó okok felderítése és a megfelelő kezelés érdekében.

A Guttalax hatása jellemzően 6-12 órán belül jelentkezik, és a székletürítéssel egy időben megszűnik.

Érdemes figyelembe venni, hogy bizonyos ételek, italok (pl. rostban gazdag étrend, megfelelő folyadékbevitel) befolyásolhatják a hatás kezdetét és intenzitását. A stressz és a mozgásszegény életmód szintén hozzájárulhatnak a székrekedéshez, így a Guttalax alkalmazása mellett ezekre is érdemes figyelmet fordítani.

Ha a várt hatás nem jelentkezik 12 órán belül, ne vegyen be újabb adagot. Ehelyett konzultáljon orvosával vagy gyógyszerészével.

A Guttalax mellékhatásai: lehetséges nem kívánt hatások és a kockázatok minimalizálása

A Guttalax, melynek hatóanyaga a nátrium-pikoszulfát, egy hatékony hashajtó, de használata során mellékhatások is felléphetnek. Fontos tudni ezekről, hogy minimalizáljuk a kockázatokat és a kellemetlenségeket.

A leggyakoribb mellékhatások közé tartoznak a hasfájás, hasi görcsök, hányinger és hányás. Ezek általában enyhék és átmenetiek, de ha tartósan fennállnak vagy súlyosbodnak, orvoshoz kell fordulni. A hasi görcsök a bélmozgás serkentésének velejárói, de a dózis helyes beállításával csökkenthetők.

Ritkábban, de előfordulhat szédülés, mely a hirtelen vérnyomásesés következménye lehet. Ez különösen idősebbeknél vagy szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknél jelenthet problémát. Ha szédülést tapasztal, azonnal üljön le vagy feküdjön le.

A Guttalax hosszú távú, rendszeres használata nem ajánlott, mivel hozzászokáshoz vezethet. Ez azt jelenti, hogy a szervezet egyre nagyobb adagot igényel a kívánt hatás eléréséhez. Emellett a tartós használat elektrolit-egyensúlyzavarokat okozhat, különösen a káliumhiányt, ami súlyos szívritmuszavarokhoz vezethet. A káliumhiány tünetei lehetnek a gyengeség, fáradtság, izomgörcsök és a szívritmuszavarok.

A Guttalax-ot csak rövid távon és orvosi javaslatra szabad alkalmazni, különösen akkor, ha egyéb gyógyszereket is szed, vagy valamilyen alapbetegsége van.

Az elektrolit-egyensúlyzavarok kockázatának minimalizálása érdekében fontos a megfelelő folyadékbevitel a Guttalax szedése alatt. Fogyasszon sok vizet, gyógyteát vagy izotóniás italt.

Különös figyelmet kell fordítani a Guttalax használatára terhesség és szoptatás alatt. Bár a hatóanyag nem szívódik fel jelentős mértékben a véráramba, a biztonság kedvéért konzultáljon orvosával a használat előtt.

A kockázatok minimalizálása érdekében:

  • Kezdje a legalacsonyabb hatékony dózissal.
  • Ne használja a Guttalax-ot hosszabb ideig, mint amennyit az orvos javasolt.
  • Figyeljen a test jelzéseire, és ha bármilyen mellékhatást tapasztal, hagyja abba a szedést, és forduljon orvoshoz.
  • Biztosítsa a megfelelő folyadékbevitelt.
  • Tájékoztassa orvosát minden egyéb gyógyszerről, amit szed.

Guttalax kontra más hashajtók: összehasonlító elemzés a hatásmechanizmus, hatékonyság és mellékhatások szempontjából

A Guttalax szelektív stimulánsként gyorsabb, mint más hashajtók.
A Guttalax szelektíven serkenti a bélmozgást, így gyorsabb és enyhébb mellékhatásokkal jár más hashajtókhoz képest.

A Guttalax, melynek hatóanyaga a nátrium-pikoszulfát, egy stimuláns hashajtó. Ez azt jelenti, hogy a vastagbél falát ingerelve fejti ki hatását, serkentve a bélmozgásokat (perisztaltikát). Ezzel szemben más hashajtók eltérő mechanizmusokkal dolgoznak. Például a tömegnövelő hashajtók (pl. korpa, útifűmaghéj) a bélben megduzzadva növelik a széklet tömegét, ami serkenti a bélműködést. Ezek a hashajtók általában lassabban hatnak, de kíméletesebbek a bélrendszerhez. A székletlágyítók (pl. dokuzát-nátrium) csökkentik a széklet felületi feszültségét, lehetővé téve, hogy a víz behatoljon a székletbe, így az lágyabbá válik és könnyebben ürül. Ezek a hashajtók inkább a székrekedés megelőzésére alkalmasak, nem pedig a gyors hatás elérésére.

A ozmotikus hashajtók (pl. laktulóz, magnézium-szulfát) a bélben vizet tartanak vissza, növelve a széklet mennyiségét és lágyítva azt. A laktulóz emellett prebiotikus hatással is rendelkezik, táplálva a bélflórát. A magnézium-szulfát gyorsabban hat, de erőteljesebb hatása miatt óvatosan kell alkalmazni.

A Guttalax hatékonysága szempontjából gyors hatás várható, általában 6-12 órán belül. Ez a gyors hatás előnyös lehet akut székrekedés esetén. A tömegnövelő hashajtók hatása lassabb, akár több napot is igénybe vehet, míg az ozmotikus hashajtók hatása a dózistól függően változó lehet. A székletlágyítók hatása a leglassabb.

A mellékhatások tekintetében a Guttalax használata hasi görcsöket, hasmenést és elektrolit-egyensúly zavarokat okozhat, különösen tartós használat esetén. A tömegnövelő hashajtók puffadást és gázképződést okozhatnak. Az ozmotikus hashajtók, különösen a magnézium-szulfát, hasmenést és elektrolit-zavarokat okozhatnak. A székletlágyítók általában jól tolerálhatók, de ritkán hasi diszkomfortot okozhatnak.

A Guttalax használata nem javasolt tartósan, mivel a bélműködés túlzott stimulálása a bélrenyheség fokozódásához vezethet. Ezzel szemben a tömegnövelő hashajtók hosszú távon is biztonságosan alkalmazhatók, de fontos a megfelelő folyadékbevitel.

Fontos megjegyezni, hogy minden hashajtó használata előtt konzultáljunk orvosunkkal vagy gyógyszerészünkkel, különösen, ha krónikus betegségünk van, vagy más gyógyszereket szedünk. A hashajtók nem helyettesítik az egészséges életmódot, a megfelelő étrendet és a rendszeres testmozgást.

A Guttalax interakciói: gyógyszerkölcsönhatások és ellenjavallatok

A Guttalax (hatóanyaga a nátrium-pikoszulfát) hashajtó hatása miatt bizonyos gyógyszerekkel kölcsönhatásba léphet, ami befolyásolhatja azok hatékonyságát vagy mellékhatásait. Különösen fontos odafigyelni a következőkre:

  • Diuretikumok (vízhajtók): A Guttalax és a diuretikumok együttes alkalmazása fokozhatja a káliumvesztést, ami szívritmuszavarokhoz és izomgyengeséghez vezethet.
  • Szteroidok (pl. prednizolon): Hasonlóan a diuretikumokhoz, a szteroidok is növelhetik a káliumvesztés kockázatát, ha Guttalax-szal együtt alkalmazzák.
  • Szívglikozidok (pl. digoxin): A káliumhiány fokozhatja a szívglikozidok toxicitását, ami súlyos szívproblémákhoz vezethet.
  • Egyéb hashajtók: A Guttalax és más hashajtók (pl. szenna tartalmú készítmények) együttes használata fokozhatja a mellékhatásokat, például a hasi görcsöket és a hasmenést.

Fontos, hogy tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét minden szedett gyógyszeréről, mielőtt Guttalax-ot kezdene szedni. Ők fel tudják mérni a lehetséges kölcsönhatásokat és javaslatot tudnak tenni a biztonságos alkalmazásra.

Ellenjavallatok: A Guttalax alkalmazása ellenjavallt bizonyos esetekben:

  • Bél obstrukció (bélelzáródás)
  • Akut hasi megbetegedések (pl. vakbélgyulladás)
  • Súlyos kiszáradás
  • Gyulladásos bélbetegségek (pl. Crohn-betegség, colitis ulcerosa)
  • Ismeretlen eredetű hasi fájdalom
  • A készítmény bármely összetevőjével szembeni túlérzékenység

A Guttalax szedése előtt mindig konzultáljon orvosával vagy gyógyszerészével, különösen ha egyéb gyógyszereket szed, vagy bármilyen egészségügyi problémája van!

Terhesség és szoptatás ideje alatt a Guttalax alkalmazása előtt szintén orvosi konzultáció javasolt. Noha a nátrium-pikoszulfát minimálisan szívódik fel, a biztonság kedvéért fontos az orvosi vélemény.

A Guttalax alkalmazása speciális esetekben: terhesség, szoptatás, időskor és krónikus betegségek

A Guttalax alkalmazása bizonyos esetekben fokozott körültekintést igényel. Terhesség és szoptatás alatt a gyógyszer használata csak orvosi javaslatra történhet. Nincsenek elegendő adatok a magzatra gyakorolt hatásáról, bár állatkísérletek nem mutattak ki direkt vagy indirekt káros hatást. A szoptatás során szintén óvatosság javasolt, mivel a Guttalax hatóanyaga, a nátrium-pikoszulfát, vagy annak aktív metabolitjai kismértékben kiválasztódhatnak az anyatejbe. Ezért a szoptató anyáknak érdemes más, biztonságosabb székrekedés elleni megoldást keresniük, vagy a Guttalax szedése alatt felfüggeszteni a szoptatást.

Időskorban a Guttalax használata során különösen figyelni kell a megfelelő folyadékbevitelre. Az idősek gyakran kevésbé érzékelik a szomjúságot, ami a Guttalax által kiváltott fokozott bélmozgás és folyadékvesztés miatt dehidratációhoz vezethet. Ezen kívül, az időskori vesefunkció csökkenése miatt a gyógyszer metabolizmusa is lassabb lehet, ami növelheti a mellékhatások kockázatát. Fontos a kezelőorvossal konzultálni a megfelelő dózis beállításáról.

Krónikus betegségek esetén, különösen szív- és érrendszeri megbetegedések, vesebetegség, vagy gyulladásos bélbetegségek (mint például Crohn-betegség vagy colitis ulcerosa) fennállásakor, a Guttalax alkalmazása szigorú orvosi felügyeletet igényel. A szívbetegek esetében a fokozott elektrolitvesztés (különösen káliumvesztés) szívritmuszavarokhoz vezethet. Vesebetegségben szenvedőknél a gyógyszer kiválasztása lassabb lehet, ami a hatóanyag felhalmozódásához vezethet a szervezetben. Gyulladásos bélbetegségek esetén a Guttalax súlyosbíthatja a tüneteket.

A Guttalax hosszú távú, rendszeres használata nem javasolt, mivel ez a bélműködés természetes szabályozásának károsodásához és a gyógyszer iránti hozzászokáshoz vezethet. Ezenkívül, a tartós használat elektrolit-egyensúly zavarokat (pl. káliumhiány) okozhat, ami komoly egészségügyi problémákhoz vezethet.

Fontos megjegyezni, hogy a Guttalax nem alkalmas az ok nélküli, rendszeres székrekedés kezelésére. Ebben az esetben a kiváltó okot kell felderíteni és kezelni. Amennyiben bármilyen kérdése vagy aggálya merül fel a Guttalax használatával kapcsolatban, forduljon orvosához vagy gyógyszerészéhez.

A Guttalax helyes tárolása és lejárati ideje

A Guttalax-ot szobahőmérsékleten, fénytől és nedvességtől védve kell tárolni. Ne használja fel a lejárati idő után, ami a dobozon és a tartályon is fel van tüntetve!

A lejárt gyógyszert ne dobja a szemétbe, hanem adja le a gyógyszertárban!

A gyermekek elől gondosan el kell zárni!

A Guttalax túladagolása: tünetek és teendők

A Guttalax túladagolása súlyos hasmenést és kiszáradást okozhat.
A Guttalax túladagolása súlyos hasmenést és elektrolit-egyensúlyzavart okozhat, azonnali orvosi segítség szükséges.

A Guttalax túladagolása súlyos hasi görcsökkel, hasmenéssel és jelentős folyadékvesztéssel járhat. Hosszan tartó túladagolás esetén a szervezet elektrolit-egyensúlya felborulhat, különösen a káliumhiány veszélyes, ami szívritmuszavarokhoz és izomgyengeséghez vezethet.

Túladagolás gyanúja esetén azonnal orvoshoz kell fordulni! A kezelés célja a folyadék- és elektrolitpótlás, valamint a további felszívódás megakadályozása.

A túladagolás elkerülése érdekében szigorúan tartsa be az orvos vagy gyógyszerész által javasolt adagolást! Ne növelje az adagot saját belátása szerint!

Tartós székrekedés esetén ne folyamodjon rendszeresen hashajtókhoz, hanem konzultáljon orvosával a kiváltó okok felderítése és a megfelelő kezelés érdekében.

Gyakori tévhitek és tények a Guttalax használatával kapcsolatban

Sokan hiszik, hogy a Guttalax azonnal hat. Valójában a hatóanyag, a nátrium-pikoszulfát, a vastagbélben fejti ki hatását, ahol a bélbaktériumok alakítják át aktív formájává. Ezért a hatás nem azonnali, általában 6-12 óra múlva várható.

Egy másik tévhit, hogy a Guttalax rendszeres használata megoldja a székrekedést. Fontos tudni, hogy a Guttalax nem a hosszú távú kezelésre való, hanem alkalmi székrekedés enyhítésére. Tartós használata a bélműködés lustulásához vezethet.

A legfontosabb: a Guttalax nem csodaszer! Az egészséges étrend, a megfelelő folyadékbevitel és a rendszeres testmozgás elengedhetetlen a székrekedés megelőzésében.

Sokan attól tartanak, hogy a Guttalax erős görcsöket okoz. Bár okozhat enyhe hasi diszkomfortot, a súlyos görcsök ritkák, főleg ha a javasolt adagot betartják. Mindig olvassa el a betegtájékoztatót!

Share This Article
Leave a comment